Budowa stacji paliw - co powinna zawierać stacja paliw?

  • 30.06.2019, 09:46
  • Żródło: Artykuł zewnętrzny
Budowa stacji paliw - co powinna zawierać stacja paliw?
Budowa i wyposażenie stacji paliw są ściśle określona przez wymogi prawa polskiego. Są to wymogi zestandaryzowane: stacji paliw nie budujemy we własnym zakresie, możemy jednak spełnić je łatwo korzystając z usług każdej doświadczonej w budowaniu stacji paliw firmy budowlanej. Wyposażenie stacji paliw obejmuje jednak także elementy dodatkowe, niewymagane przez prawo, których dobór zależy już tylko od indywidualnych potrzeb i planów właściciela. Elementem niezbędnym jest także sam budynek stacji, określany w przepisach jako "budynek handlowy".

Elementy budowy stacji paliw

Głównymi elementami budowy stacji paliw są dystrybutory, instalacje kanalizacyjne nie dopuszczające do przedostawania się paliwa do gruntu oraz magazyny paliwa. Ich budowę, wielkość i odległości pomiędzy nimi określają przepisy prawne, zasady BHP oraz przepisy przeciwpożarowe. Konieczne jest także zadaszenie części elementów technicznych stacji. Ścisłe spełnianie zasad bezpieczeństwa pożarowego jest konieczne dla bezpiecznego funkcjonowania stacji paliw.

Zbiorniki do magazynowania paliw płynnych znajdują się zawsze pod ziemią. W przypadku stacji dystrybuujących paliwa gazowe możliwa jest budowa nadziemnych magazynów paliw tego rodzaju. Zbiorniki wyposażone są także w urządzenia filtrujące paliwo.

Prócz odmierzaczy (dystrybutorów) paliw płynnych i gazowych do niezbędnych elementów technologicznych stacji należą także dedykowane urządzenia do ich załadunku. Paliwa nie przelewa się do zbiorników podziemnych bezpośrednio z cystern: konieczne są do tego podziemne systemy przewodów paliwowych wykonanych z materiałów odpornych na korozję.

Dostosowana do wymagań przeciwpożarowych musi być również instalacja energetyczna stacji. Elementem niezbędnym są także urządzenia pomiarowe umożliwiające stały monitoring stanu zmagazynowanego paliwa. Wyposażone są one w systemy alarmowe ostrzegające np. przed wydobywaniem się oparów paliwa lub uszkodzeniem zbiorników.

Sklep i inne możliwości

Niemal każda stacja paliw w Polsce prowadzi dziś jednocześnie sklep z artykułami żywnościowymi i akcesoriami niezbędnymi kierowcom. Sklep znacznie zwiększa dochody stacji paliwowej i służy jednocześnie jako miejsce opłat za zakupione paliwo, jego budowa jest więc zawsze opłacalna. Warto, by stacja benzynowa stanowiła jednocześnie miejsce sprzedaży ciepłych przekąsek takich jak hot-dogi oraz ciepłych napojów, kawy i herbaty. Elementem wyposażenia stacji paliw powinny być więc także urządzenia gastronomiczne i ekspresy do kawy. Oczywiście stacja paliw zaopatrzona musi być również w te same elementy, co każdy punkt handlu detalicznego, czyli kasy fiskalne i terminale płatnicze.

Wyposażenie stacji paliw obejmuje także toalety, a niekiedy łazienki z prysznicami. Jest to szczególnie istotne w przypadku stacji położonych przy drogach międzymiastowych i autostradach - niekiedy stacje paliw łączy się tu z obiektami hotelarskimi. Nieco inne są potrzeby stacji zlokalizowanych w miastach. Warto, by znalazły się przy nich myjnie (automatyczne lub samoobsługowe), kompresory do pompowania kół i odkurzacze samochodowe.

 Więcej znajdziesz na: Tsg-solutions.com

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe