Okna aluminiowe w budownictwie nowoczesnym

  • 18.07.2019, 13:46 (aktualizacja 18.07.2019, 14:06)
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Okna aluminiowe w budownictwie nowoczesnym
Okna aluminiowe konsekwentnie zyskują coraz większą popularność wśród inwestorów. Za taki stan rzeczy odpowiada szereg czynników, wśród których na szczególną uwagę zasługuje ich wytrzymałość, trwałość i walory estetyczne. Ponadto, możliwość uzyskania dużych powierzchni przeszkleń przy niewielkich, wąskich framugach sprawia, że okna aluminiowe są wręcz wymarzonym dopełnieniem nowoczesnych, awangardowych fasad.

Okna aluminiowe – zastosowanie

Do niedawna okna aluminiowe kojarzone były niemal wyłącznie z halami magazynowymi, fabrykami lub budynkami gospodarczymi, gdzie, ze względu na stosunkowo korzystną cenę, z powodzeniem zastępowały znacznie droższą stolarkę drewnianą czy PCV. Modele te nie posiadały zbyt wysokich parametrów użytkowych, a ich estetyka pozostawiała wiele do życzenia, jednak z czasem, wraz z rozwojem technologii produkcji, sytuacja uległa zmianie. Okna aluminiowe najpierw znalazły zastosowanie w biurowcach, hotelach oraz budynkach użyteczności publicznej, a następnie w domach jednorodzinnych czy przydomowych oranżeriach. Szczególną popularność zyskały przestronne, otwarte na ogród salony z dużą ilością przeszkleń, dzięki którym granica między wnętrzem a zewnętrzem ulega subtelnemu zatarciu. W ten sposób okna aluminiowe stały się nieodłącznym elementem aranżacji wnętrz oraz jednym z popularniejszych obecnie rozwiązań.

Okna aluminiowe – właściwości

Za sukcesem tego rodzaju stolarki okiennej stoją przede wszystkim właściwości aluminium. Ten wyjątkowy stop jest bardzo lekki, wytrzymały, odporny na korozję oraz działanie czynników biologicznych, atmosferycznych i mechanicznych. Dodatkowo, po ogrzaniu bardzo łatwo podlega formowaniu, co pozwala na uzyskanie przeszkleń o dowolnych, wysoce zindywidualizowanych rozmiarach, a nawet kształtach.

Okna aluminiowe – termoizolacyjność

W dzisiejszym budownictwie, zwłaszcza energooszczędnym i pasywnym, jednym z najważniejszych parametrów stolarki otworowej jest termoizolacyjność. Jeśli chodzi o okna aluminiowe, to nadal pokutuje opinia, że, jako że wykonane z metalu, są zimne. Nic jednak bardziej błędnego! Jak informuje przedstawiciel producenta okien Hensfort, obecnie są one produkowane z uwzględnieniem najbardziej restrykcyjnych standardów cieplnych. Stosuje się wysokiej klasy technologie i wypełnienia, dzięki czemu okna aluminiowe w niczym nie ustępują modelom PCV czy drewnianym, a często wręcz je przewyższają. Najpopularniejszym rozwiązaniem są poliamidowe, wzmacniane włóknem szklanym przekładki termiczne o grubości co najmniej 60 mm. Dodatkowo, przestrzenie między nimi wypełnia się spienionym polietylenem lub różnego rodzaju aerożelami. Tak wykonana izolacja skutecznie chroni wnętrza przed stratami energii a współczynnik przenikania ciepła sięga nawet poniżej 0,8.

Okna aluminiowe – bezpieczeństwo

Okna aluminiowe często wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe. Specjalne zaczepy mocno i trwale trzymają skrzydło gwarantując jednocześnie lekką i precyzyjną pracę okucia. Dodatkowe wkręty zabezpieczają listwy dociskowe poprawiając bezpieczeństwo oraz wydłużając bezawaryjne użytkowanie okna. Wszystko to, w połączeniu z elementami antywyważeniowymi skutecznie powstrzyma większość złodziei, a w najgorszym wypadku nieco ich spowolni dając policji czas na przeprowadzenie interwencji. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednej cesze, która wyróżnia okna aluminiowe. Otóż są one odporne na działanie ognia, nie palą się ani nie dymią, dzięki czemu, w razie wybuchu pożaru, skutecznie powstrzymują jego rozprzestrzenianie się w budynku.

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe