Wózek holowniczy - do czego służy? Gdzie może być wykorzystywany?

  • 25.07.2019, 11:03 (aktualizacja 31.07.2019, 09:20)
  • Żródło: Artykuł zewnętrzny
Wózek holowniczy - do czego służy? Gdzie może być wykorzystywany?
Wózek holowniczy, nazywany inaczej wózkiem ciągnikowym, czy po prostu ciągnikiem ze względu na swoją główną funkcję zaliczany jest do kategorii wózków magazynowych. Jednak magazyny to nie jedyne miejsca, gdzie korzysta się z pomocy tych specyficznych pojazdów. Które branże jeszcze korzystają z usług wózków holowniczych? Tego dowiecie się z poniższego artykułu!

Wózki holownicze bywają często mylnie klasyfikowane jako wózki widłowe, jednak znacząco różnią się od tego typu pojazdów jezdniowych podnośnikowych, głównie ze względu na to, iż pełnią całkowicie odmienne funkcje: wózki holownicze (jak nazwa wskazuje) holują ładunki za sobą, natomiast wózki widłowe - unoszą ładunki na widłach.

Zastosowanie wózków holowniczych

Wydajne (tego typu jak tu) wózki holownicze w magazynach stosowane są głównie w pracach związanych z kompletowaniem zamówień oraz transportem poziomym. Poza tym wózki holownicze wykorzystuje się także:

- na lotniskach, stacjach kolejowych, w portach - w celu transportowania bagaży pasażerów i w logistyce przeładunkowej;

- w zakładach pracy na liniach produkcji - do przewożenia materiałów, podzespołów, oraz gotowych produktów przygotowanych do dalszego transportu.

Wózki holownicze znacząco ułatwiają prace związane z transportem bliskim a także z przewożeniem ładunków na duże odległości.

Rodzaje wózków holowniczych

Wybierając wózek holowniczy warto zadbać o to, aby był on jak najlepiej dopasowany do potrzeb. Istnieje kilka kategorii wózków holowniczych. Pierwszy ich podział dotyczy napędu, gdyż wyróżnia się wózki holownicze z napędem elektrycznym oraz takie z napędem spalinowym.

Następne różnice bazują na budowie pojazdów. Wyróżnić można:

- wózki holownicze dla pieszych operatorów prowadzone ręcznie (obsługiwane spoza pojazdu) - wyglądem przypominające takie jak tutaj - wózki paletowe elektryczne, o zdolności holowniczej ok 1. tony;

- wózki holownicze z napędem z miejscem przeznaczonym do stania dla operatora, posiadające zdolność holowniczą ok 3 .ton;

- wózki holownicze z napędem z fotelem operatorskim - najbardziej wydajne ze wszystkich - o zdolności holowniczej do ok 6.ton i maksymalnej prędkości jazdy nawet do 30 km/h.

Bardzo istotne, aby wybrany typ pojazdu nie tylko odpowiadał na zapotrzebowania dotyczące transportu ładunków, ale także był dostosowany do intensywności wykonywanych zadań oraz miejsca pracy.

Podsumowanie

Wózki holownicze w wyraźny sposób podnoszą efektywność transportowania (holowania) ładunków. Mogą być wykorzystywane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń, a ich duża prędkość maksymalna poruszania się umożliwia im sprawne pokonywanie nawet dużych odległości w krótkim czasie.

Chcesz wiedzieć więcej o wózkach holowniczych? Zapraszamy do artykułu “Wózek holowniczy - zastosowanie i charakterystyka”, który znajdziesz tutaj!

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe