Metody cięcia metali

  • 26.07.2019, 14:59 (aktualizacja 26.07.2019, 15:14)
  • Żródło: Artykuł zewnętrzny
Metody cięcia metali
Metal to jeden z materiałów najczęściej stosowanych w przemyśle. Stosuje się go m.in. w motoryzacji, w budownictwie, w branży meblowej. Z metalu wykonywane są zarówno duże elementy konstrukcyjne, jak i elementy niewielkie i części łączące.

Zanim jednak wszelkie części metalowe znajdą swoje zastosowanie, trzeba je wyciąć z większego arkusza metalu. Technik cięcia metalu jest kilka. Różnią się one szybkością i czasem cięcia, ilością zużywanej energii, oddziaływaniem na cięty materiał, jakością ciętych krawędzi oraz wielkością ubytku w ciętym materiale. Oto najpopularniejsze metody cięcia metali:

Cięcie tlenowe

Jedną z najstarszych znanych sposobów cięcia blach stalowych jest cięcie tlenowe. Prawidłowo ustawiony palnik tlenowy pozwala uzyskać równe powierzchnie cięcia, ale materiał nigdy nie pozostaje zupełnie nieuszkodzony. Górne krawędzie zaokrąglają się pod wpływem wysokiej temperatury, zaś na dolnych krawędziach powstaje żużel.

Cięcie plazmowe

Nieco szybszą metodą obróbki stali jest cięcie z wykorzystaniem łuku plazmowego. Niestety w wyniku stosowania tej metody uzyskujemy krawędzie o jeszcze gorszej jakości. Cięcie plazmowe najlepiej sprawdza się przy materiałach stalowych o grubości 6-40 mm. Przy cięciu blach cieńszych niż 6 mm i grubszych niż 40 mm można spodziewać się jeszcze większej ilości odkształceń krawędzi i większej ilości żużlu.

Cięcie laserem

Jedną z innowacyjnych metod cięcia metalu jest cięcie laserem profili. To bardzo precyzyjna metoda, pozwalająca na cięcie z dużą dokładnością. Za pomocą lasera można wycinać zarówno elementy bardzo duże, jak i te najdrobniejsze. Przy użyciu wiązki laserowej można wycinać nawet bardzo skomplikowane kształty. Wszystkie cięte krawędzie są gładkie, wykończone bardzo dokładnie, bez ubytków.

Dużą zaletą cięcia laserowego jest prędkość. Stosowanie tej metody cięcia pozwala przyspieszyć produkcję, skrócić czas pracy i obniżyć koszty produkcji.

Cięcie wodne

Nowoczesną i niezwykle skuteczną metodą cięcia stali jest cięcie wodne. Ten sposób cięcia zalicza się do obróbki na zimno. Eliminuje problem odkształceń, uszkodzeń, przebarwień w obrabianym materiale. Proces cięcia wodą odbywa się dzięki oddziaływaniu skoncentrowanej energii sprężonego strumienia wody wraz z domieszką proszku ściernego. Strumień wody podawany jest na stal poprzez dyszę o niewielkiej średnicy. Ta metoda pozwala ciąć blachy stalowe o grubości nawet 190 mm.

Artykuł zewnętrzny

 

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe