Nowe pociągi od 2021 roku. Także w Dębicy!

  • 01.08.2019, 16:43 (aktualizacja 01.08.2019, 17:06)
  • Grzegorz Król
Nowe pociągi od 2021 roku. Także w Dębicy! Impuls2 - pociąg produkowany w Nowym Sączu niebawem przyjedzie do Dębicy. Fot. Newag.
Dziesięć nowych pociągów trafi do naszego województwa, w ramach powstającej Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Skorzystają z tego również mieszkańcy powiatu dębickiego.

Wczoraj marszałek województwa Władysław Ortyl i wicemarszałek Ewa Draus podpisali umowę z prezesem firmy Newag Zbigniewem Konieczkiem. To właśnie producent z Nowego Sącza będzie odpowiedzialny za dostawę ośmiu trójczłonowych pociągów z napędem elektrycznym oraz dwa pociągi dwuczłonowe z napędem spalinowym. Samorząd województwa za nowe pojazdy zapłaci 195,8  mln zł z czego 76 mln zł to dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Udział województwa podkarpackiego z budżetu to 120 mln zł. Oprócz tego marszałek zapowiedział, że przeznaczy blisko 35 mln zł na obsługę serwisową, naprawczą i utrzymanie nowych pociągów w kolejnych latach.

- Całość tego projektu, jakim jest Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna opiewa na ok. 550 mln złotych. Mam na myśli zakup pociągów, ale też modernizację linii i budowę zaplecza technicznego dla pojazdów kolejowych. To wszystko będzie w ramach projektu, który pozwoli na bezpieczny, szybki i komfortowy transport z takich miast jak Przeworsk, Kolbuszowa czy Dębica - mówił wczoraj marszałek Władysław Ortyl.

Nowe pociągi mają być dostarczone do końca września 2020 roku. Na tory wyjadą w styczniu 2021 roku, na czterech trasach, w tym również na tej pomiędzy Dębica, a Rzeszowem. Piąta trasa dojdzie w 2023, wybudowana będzie od podstaw i połączy Rzeszów z portem lotniczym w Jasionce.

Każdy z pociągów będzie wyposażony w system informacji dla pasażerów, na zewnątrz znajdą się tablice LED, w wagonach monitory LCD. W pociągach zamontowane zostaną również kamery i Intercom, dzięki któremu będziemy mogli połączyć się z kabiną maszynisty. To wszystko ma wpłynąć na bezpieczeństwo podróżnych. Przedziały zostaną wyposażone w system przeciwpożarowy, klimatyzację oraz w system zliczania pasażerów. Oczywiście nowe pociągi zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, będą przyjazne dla matek z dziećmi w wózkach, dla rowerzystów, a we wszystkich będzie można kupić bilet.

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wdr
wdr 02.08.2019, 09:55
Pociągi do Jasionki to wywalenie kasy w błoto na wożenie powietrza. Priorytetem powinien być godzinny takt na Przemyśl-Rzeszów-Tarnów (Tarnów! nie Dębica). Spalinowy tabor powinien być przeznaczony na poprawienie oferty np. na Rzeszów-Jasło (minimum 10 par połączeń. docelowo wyjazdy z Rzeszowa co godzinę do Jasła i Krosna po budowie łącznicy.) czy w przyszłości na niezłą ofertę Mielec-Dębica, gdzie powinny być skomunikowane przesiadki w kierunku Tarnowa/Krakowa i Rzeszowa (np. do Rzeszowa na tym samym peronie, 5 minut czekania).
eeeee
eeeee 01.09.2019, 10:09
a jak przejedziesz rzeszow do tarnow nie przez debice deklu jeden .... dębica teraz jest bardzoz waznym miastem na podkarpaciu drugie po rzeszowie w innowacji
Ela
Ela 06.08.2019, 06:17
Jaki Tarnow, tam juz nikt praktycznie nie jezdzi!
przytomny
przytomny 03.08.2019, 12:53
moj drogi Panie, zapomnial Pan o jednym subtelnym fakcie, mianowicie zyjemy w Polsce :) pomysl godny pochwaly, niestety nie dajacy sie zrealizowac tutaj, ludzie uciekajcie stad poki jeszcze granice otwarte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
azyl
azyl 06.08.2019, 07:31
Analize tego przedsiewziecia rozpatrywano w oparciu o dane z ilości sprzedanych biletow i potrzebny podroznych, a nie o filzofie kogos przytomnego ;). Plus za fakt, ze sprzet bedzie produkowany w Polsce i caly serwis obslugiwany również tutaj.

Pozostałe