Kucharz Jana Pawła II też jest - fotorelacja z pierwszego dnia festiwalu

  • 03.08.2019, 14:48 (aktualizacja 03.08.2019, 15:28)
  • Grzegorz Król
Kucharz Jana Pawła II też jest - fotorelacja z pierwszego dnia festiwalu W festiwalu udział bierze kucharz Jana Pawła II Giancarlo Russo (w środku) oraz Teo Wafidis (z prawej) Po lewej szef kuchni Mariusz Gachewicz.
Pierwszy dzień SteakHouse Tarsmak Festivalu za nami. Nad Zalew Narożniki przyjechał m.in. włoski kucharz Giancarlo Russo, który gotował dla papieża Jana Pawła II, a następnie dla Benedykta XVI. Oprócz niego kucharzy podczas konkursu Mistrzostwa Grilla i BBQ ocenia także grecki szef kuchni Theofilos Wafidis.

To pierwsza, ale jak podkreśla Piotr Bassara - właściciel dębickiej restauracji SteakHouse - nie ostatnia edycja festiwalu. Głównym punktem imprezy są Mistrzostwa Grilla i BBQ. Zawodnicy z całego kraju walczą o miano mistrzów grilla, a dzisiaj dowiemy się, kto tę rywalizację wygra. Kiedy oni stoją przy grillach, na scenę wchodzą kolejne zespoły. Część koncertową wczorajszego dnia otworzyła młoda grupa z Dębicy zespół Diversion. Prawdziwą petardą okazał się drugi z zespołów, ukraiński The Hypnotunez. Zespół łączy swing, jazz oraz innych gatunki taneczne z muzyką punk rockową. Energia, energia i jeszcze raz energia. Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć. Grey Zone American Blues był trzecim tego dnia zespołem. Polsko-amerykańska grupa wykonywała swoje utwory oraz bluesowe standardy, z kolei Yellow Horse to grupa przyjaciół ze Strzyżowa i okolic. Oni również porwali publiczność do tańca, skakania i śpiewania. Z godziny na godzinę pod sceną robiło się coraz ciaśniej. Wszystko za sprawą gwiazdy wieczoru - zespołu KSU. Ich koncert zaczął się z ponad godzinnym poślizgiem. Cierpliwość publiczności została nagrodzona takimi szlagierami legendy polskiego punka jak Ustrzyki, Za mgłą, czy Jabol punk. Na polu festiwalowym ustawione zostały food trucki, a także stoiska z rękodziełem. Można wypróbować również wyrobów z Podkarpackiej Manufaktury Win, czyli firm Wierzchowina i Mieszko z powiatu dębickiego.

A już za niespełna niewiele ponad pół godziny ruszy drugi festiwalowy dzień. O 16. wystartuje drugi etap Mistrzostw Grilla i BBQ, odbędzie się także pokaz deserów artystycznych w wykonaniu specjalistów z firmy Ambasador92 (17:00) oraz pokaz live cooking, czyli gotowania na żywo przez kucharzy zrzeszonych w prestiżowej Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej (18:00). Kolejny live cooking rozpocznie się o godz. 19:00, tym razem w wykonaniu mistrza cukiernictwa Maiusza Zycha - doradcy technologicznego klienta Vortumnus. Pół godziny później ogłoszone zostaną wyniki Mistrzostw Grilla i BBQ. W międzyczasie na scenie odbywać się będą kolejne koncerty. O godz. 18:30 wystąpi zespół InoRos, o 20 Letni Chamski Podryw, a o 21:30 założony w 1985 roku zespół Pudelsi.

W niedzielę organizatorzy zapraszają od godz. 14 na rodzinny piknik. Z kolei o 16 wystartuje MasterChef Family BBQ, czyli konkurs dla całych rodzin. Zapisy do rywalizacji przyjmowane będą w punkcie informacyjnym od godz. 14. O godz. 18 ruszą z kolei konkursy z nagrodami, z firmą Greatgastro: chick’n’chips rodzinnie/pikantny kubełek/warzywno – owocowy zawrót głowy/płonący wings. Na koniec odbędzie się zabawa taneczna z zespołem Kross (godz. 20).

Patronem medialnym SteakHouse Festival jest Obserwator Lokalny.

 

 

 

Diversion (17:30), The Hypnotunez (18:30), Grey Zone American Blues (19:30), Yellow Horse (20:30), a gwiazdą wieczoru będzie legenda polskiego punk rocka, powstały w 1977 roku zespół KSU

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe