Nowa fabryka i Centrum Badawczo-Rozwojowe otwarte

  • 07.08.2019, 15:36 (aktualizacja 07.08.2019, 19:47)
  • Ryszard Pajura
Nowa fabryka i Centrum Badawczo-Rozwojowe otwarte Otwarcia centrum rozwoju oraz uruchomienia produkcji ram dokonali wspólnie Małgorzata Jarosińska - Jedynak - podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Marek Mikrut - wicewójt gminy Dębica oraz Wiesław Marek - prezes AG Motors. Agnieszka Kruszyńska-Idzior
Dzisiaj w Podgrodziu otwarte zostało Centrum Badawczo-Rozwojowe dla branży rowerowej oraz uruchomiona zrobotyzowana produkcja w nowej fabryce. AG Motors wytwarza w niej aluminiowe ramy do rowerów i komponenty kompozytowe. Trafiają m.in. do zakładu po drugiej stronie ulicy, do producenta rowerów Arkus& Romet Group.

- Technologia produkcji ram to innowacja na skalę światową - podkreśla Wiesław Marek, prezes AG Motor.

W jej opracowaniu pomogła współpraca z Akademią Górniczo-Hutniczą, Instytutem Metalurgii Polskiej Akademii Nauk, Politechniką Rzeszowską. 

- W projektowaniu wykorzystujemy m.in. druk 3D - mówił Paweł Marczak, projektant AG Motors, zanim na salę wprowadzono rower z drukarki. Na pierwszy rzut oka nie różnił się od tego prawdziwego (patrz zdjęcia niżej).

W Centrum Badawczo-Rozwojowym znajdują się m.in. komory klimatyczne, gdzie prowadzone są testy zmęczeniowe dla dla ram, kół, siodełek. Jak wyjaśnia konstruktor Jakub Jajuga, prowadzone są tam zaawansowane badania, jak choćby oddziaływania niskich temperatur na manetki oraz chwyty kierownicy. To ważne dla bezpieczeństwa rowerzystów by te drugie się nie ześlizgiwały ani przy wysokich, ani przy niskich temperaturach.

Firma produkuje 1500 ram i kompozytów rowerowych dziennie, czyli ok. 400 000 rocznie. Te drugie to obecnie głównie obręcze, ale w planach są wsporniki siodełek, czy kierownice.

Do tej pory ramy do rowerów sprowadzane były do Europy głównie z Chin. Teraz są dwie firmy na Starym Kontynencie, które produkują ramy aluminiowe. Jedna w Polsce, właśnie otwarta w Podgrodziu. Przy czym ta w Podgrodziu do produkcji wykorzystuje w pełni zautomatyzowane stanowiska spawalnicze. jest ich sześć, co oznacza że w tym samym momencie może być prowadzona produkcja sześciu modeli ram równocześnie. Bądź na wszystkich tej samej ramy. 

Są sprzedawane w Polsce i na całym naszym kontynencie. Najwięcej do Arkus&Romet Group, największego polskiego producenta rowerów. 

Jak mówił podczas konferencji prasowej Krzysztof Dylewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego, w Polsce co roku sprzedaje się ok. 1-1,2 mln rowerów. Dziś na całym kontynencie odbywa się odbudowa produkcji części rowerowych, do tej pory importowanych głów nie z Chin. Wspiera to Unia Europejska, a pierwszym krajem, który przystąpił do tego programu jest Portugalia.

- Mam nadzieję, że drugim będzie Polska - powiedział prezes stowarzyszenia.

I tak się dzieje. Centrum Badawczo-Rozwojowe i fabryka AG Motors w Podgrodziu  zbudowane zostały za 40 mln zł. Jak wyjaśnia prezes Wiesław Marek, 70 procent tej kwoty to unijne dofinansowanie.

Pracuje tu już teraz 137 osób, a w tym 10 inżynierów: projektantów i konstruktorów. Docelowo będzie ich 200.

AG Motors to firma powstała w 2009 roku. Do tej pory zajmowała się pracami nad konstrukcją m.in. zacisków hamulcowych, ergonomią ram, budową prototypowych pojazdów elektrycznych, w tym produkowanych przez Arkus&Romet Group rowerów elektrycznych. W 2016 roku firma opatentowała ramę rowerową z systemem tłumienia tylnego koła oraz obręcz koła. 

 

ryszardpajura_

Zdjęcia (22)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anonim
Anonim 07.08.2019, 20:01
Lepiej by się pochwalili tym ile płacą ludziom.

Pozostałe