Drogę mogą zamknąć nawet na pół roku

  • 07.08.2019, 20:32 (aktualizacja 07.08.2019, 21:39)
  • Grzegorz Król
Drogę mogą zamknąć nawet na pół roku
Dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Dębicy została podpisana umowa na wykonanie badawczego odwiertu geotermalnego w naszym mieście. Roboty mają zakończyć się najpóźniej w lutym przyszłego roku. W związku z nimi nieprzejezdna może być ul. Rzeczna.

Odwiert wykona firma z Piły Exalo Drilling. Będzie miał głębokość 3100 m, a zostanie wykonany na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Jeśli uda się znaleźć wody geotermalne o wystarczająco wysokiej temperaturze, to bliskość MPEC będzie atutem.

- Chcielibyśmy wykorzystać te wody do ogrzewania domów w Dębicy. Jeśli one tutaj są, to nie trzeba ich będzie daleko pompować, co znacznie obniży koszty - mówi burmistrz Mariusz Szewczyk.

Wartość zadania do ponad 20,8 mln zł, a dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wyniesie ponad 19,5 mln zł. To będzie pierwszy taki odwiert w naszym regionie. Przedstawiciele firmy Exalo Drilling wyjaśnili dzisiaj, że ryzyko iż wód nie będzie istnieje. Dodali jednak, że oprócz wykonania drogiego odwiertu nie ma innej możliwości by się o tym przekonać. Prace mają ruszyć w najbliższych dniach. Najpóźniej - jeśli nic się nie stanie - zakończą się w lutym przyszłego roku. Do tego czasu kierowcy, którzy jeździli ul. Rzeczną, obok MPEC, muszą liczyć się utrudnieniami, a nawet z całkowitym wyłączeniem drogi z ruchu. Jak zapewnił burmistrz Mariusz Szewczyk miasto postara się wykonać tymczasowy łącznik, obok tzw. lokomotywowni, by kierowcy nie musieli stać w korkach, na wjeździe do ul. Kościuszki.

Grzegorz Król

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
terma
terma 08.08.2019, 22:19
Chcielibyśmy wykorzystać te wody do ogrzewania domów w Dębicy. Jeśli one tutaj są, to nie trzeba ich będzie daleko pompować, co znacznie obniży koszty - mówi burmistrz Mariusz Szewczyk.
Mógłby to ktoś przetłumaczyć z polskiego na nasze? Są domy i chyba po to odwiert. Chodzi o domy w najbliższym sąsiedztwie zy również osiedla np. Słoneczne i Cmentarna, a może i dalsze? Tutaj to gdzie? Akademicka, Saperów, Cmentarna?

Pozostałe