Najlepszy wynik w historii. To także zasługa Józefa Darłaka

  • 07.08.2019, 22:00 (aktualizacja 07.08.2019, 22:27)
  • Grzegorz Król
Najlepszy wynik w historii. To także zasługa Józefa Darłaka Takiego wyniku w polskim żeglarstwie nie było nigdy wcześniej. Józef Darłak (ósmy z prawej) był jednym z ojców tego sukcesu. Fot. Ocean Challenge Yacht Club.
Józef Darłak, prezes dębickiej firmy Darco był wśród załogi jachtu Ambersail II, która wygrała w prestiżowej klasie Volvo Ocean 50 podczas Rolex Fastnet Race 2019. W klasyfikacji ogólnej żeglarze zrzeszeni w Ocean Challenge Yacht Club zajęli piętnastą lokatę, co jest najlepszym wynikiem w historii polskiego żeglarstwa.

The Rolex Fastnet Race to jedne z najważniejszych i najtrudniejszych - obok Rolex Sydney-Hobart - regat na świecie. Ten klasyk żeglarski odbywa się co dwa lata, od 1925 roku. Uczestnicy mają do pokonania trasę o długości 608 mil morskich. Startują z Cowes w Wielkiej Brytanii, a płyną do Plymouth, jednego z największych portów w królestwie. Załoga, wśród której był Józef Darłak walczyła 2 dni 2 godziny 39 minut i 51 sekund. Żaden jacht pod polską banderą nie osiągnął do tej pory takiego wyniku. Co ważne i na co uwagę zwraca skipper Przemysław Tarnacki, duża część załogi to amatorzy żeglarstwa. Dlatego sukces smakuje jeszcze lepiej. 

Prócz Józefa Darłaka na Ambersail II - bo tak nazywa się jacht - płynęli także: Przemysław Tarnacki (skipper), Bartłomiej Olczak, Tadeusz Wesołowski, Grzegorz Nowakowski, Marcin Gadulski, Damian Raciniewski, Robert Żurek, Artur Manista, Andrzej Lenartowicz, Witold Małek, Wojciech Dargiewicz, Szymon Muszyński, Andrzej Różycki, Rafał Ciesielski, Nicolai Sehested, Brian Thompson, Linas Ivanauskas a także Tomasz Ivanauskas.

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Żeglarz
Żeglarz 08.08.2019, 07:37
Fantastycznie, ze wśród załogi jest mieszkaniec Dębicy

Pozostałe