Powiat dębicki dotknięty suszą

  • 09.08.2019, 13:40 (aktualizacja 09.08.2019, 13:55)
  • Janusz Grajcar
Powiat dębicki dotknięty suszą Na największe straty mogą być narażeni uprawiający kukurydzę.
Wszystkie gminy powiatu dębickiego dotknięte zostały skutkami suszy, a najgorzej wygląda sytuacja w Żyrakowie. Tak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Dane zamieszczone w tym dokumencie dotyczą okresu od 1 czerwca do 31 lipca. W komentarzu do nich dyżurny agrometeorolog stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na terenie całej Polski.

Średnia wartość tzw. Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla Polski, na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą wynosiła -173 mm. Największy deficyt wody zanotowany został na obszarze Pojezierza Lubuskiego, Pojezierza Wielkopolskiego i Nizinę Wielkopolską. Wartości KBW osiągają tam od -240 do -279 mm.

W województwie podkarpackim zagrożenia suszą nie ma obecnie tylko w powiatach bieszczadzkim, sanockim i leskim oraz w mieście Krośnie. W dębickim dotyczy ono wszystkich gmin, a niedobór opadów szacowany jest:
w gminie Żyraków - -207,5 mm;
w gminie Czarna - -206,7 mm;
w mieście Dębicy - -203,5 mm;
w gminie Dębica - -200,8 mm;
w gminie Pilzno - -197,0 mm;
w gminie Jodłowa - -191,6 mm;
w gminie Brzostek - -184,5 mm;

Największe straty brak opadów wyrządził w uprawach kukurydzy na ziarno i kiszonkę, roślin strączkowych, warzyw i krzewów owocowych.

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe