Czym jest i jak działa wyrówniarka

  • 14.08.2019, 11:55 (aktualizacja 14.08.2019, 13:57)
  • Żródło: artykuł zewnętrzny
Czym jest i jak działa wyrówniarka
Codziennie korzystamy z wyrobów drewnianych. Nasze meble, różnego rodzaju ozdoby, wykończenia, poręcze - nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak często. Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w rzemiośle wytwórczym. Łatwo je poddać obróbce, jest wytrzymałe, uniwersalne w swoim zastosowaniu. Lecz zanim drewno trafi do nas w postaci, jakiej je znamy, musi przejść bardzo długo proces obróbczy. Z użyciem specjalistycznych narzędzi i maszyn uzyskuje się pożądany efekt i oddaje przedmiot z drewna do użytku. Jedną z takich maszyn jest właśnie wyrówniarka.

Do czego służy wyrówniarka?

Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie to ma za zadanie wyrównać powierzchnię materiału. Zanim przejdziemy do obróbki właściwej, musimy przygotować drewno. Jeżeli będzie ono chropowate, będzie posiadało różnego rodzaju niedoskonałości, to dalsza obróbka będzie niedokładna a jej efekty będą o wiele gorsze. Zadaniem wyrówniarki (https://jptech-maszyny.pl/wyrowniarki-grubosciowki) jest uzyskać drewno gładkie, tak aby było dobrą bazą pod dalsze obrabianie. Dlatego zazwyczaj z wyrówniarki korzysta się w zasadzie na samym początku. Wtedy drewno posiada jeszcze kształt, który łatwo poddaje się procesowi wyrównywania. W dalszych krokach może ten kształt zatracić.

 

Do czego służy wyrówniarka

 

Wyrówniarka usunie z deski utrudniające obróbkę nieestetyczne uwypuklenia. Proces ten można zastosować zarówno do drewna miękkiego jak i twardego, a intuicyjna obsługa urządzenia sprawi, że korzystać z niego będą nie tylko fachowcy, ale również hobbyści zaczynający swoją przygodę ze stolarką. W zależności od modelu, efekty mogą znacząco się od siebie różnić. Istnieją modele ekonomiczne, które świetnie sprawdzą się do domowego warsztatu, ale zakupić można też maszynę profesjonalną, która pozwoli na masową, zautomatyzowaną obróbkę.

Zastosowanie wyrówniarki

Wyrówniarki znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle stolarskim. Wykorzystuje się je do produkcji wszelkich wyrobów drewnianych, a w szczególności mebli. Dziś wyrówniarki mogą być połączony z innymi urządzeniami, tym samym tworząc maszyny wieloczynnościowe. Najczęściej łączy się funkcjonalność wyrówniarki oraz grubościówki, czyli urządzenia odpowiedzialnego za odpowiednie cieniowanie materiału. W ten sposób, z pomocą jednej maszyny, można zarazem uzyskać deskę o odpowiedniej grubości oraz bez żadnych niedoskonałości na jej powierzchni. Takie urządzenie będzie droższe, lecz zaoszczędzi czasu oraz ułatwi cały proces obróbki.

 

Maszyny do drewna JP-Tech

 

Im większy zakład obróbki drewna, tym większe zapotrzebowanie na automatyzację pracy. Wyszkolony fachowiec nie powinien całego dnia pracy marnować na czynność wyrównywania materiału, lecz skupić się na zadaniach ważniejszych, odpowiadających jego kompetencjom. Stąd przy warsztatach wielkopowierzchniowych właściciele coraz częściej decydują się na technologię CNC, czyli obrabiarki numeryczne. Posiadają one specjalny, komputerowy panel sterowania, który pozwala zaprogramować cykl pracy urządzenia. W ten sposób nie musimy spędzać przy nim całego naszego czasu i możemy zająć się inną czynnością.
 

Działanie wyrówniarki

Dziś rynek wyrówniarek oferuje naprawdę wiele modeli. Główny mechanizm polega na wykorzystaniu posuwu ręcznego, a mianowicie obniżeniu stołu podawczego o grubość skrawanej warstwy, podczas gdy górna powierzchnia stołu znajduje się na równi ze styczną do okręgu do okręgu skrawania noże. Możemy w takim urządzeniu stosować strug z dociskiem lub bez niego - w obu przypadkach różnić się będzie stratami materiałowymi oraz efektami obróbczymi.