Pierwsza część uroczystości za nami - zdjęcia

  • 17.08.2019, 23:35 (aktualizacja 18.08.2019, 23:00)
  • Grzegorz Król
Pierwsza część uroczystości za nami - zdjęcia
Kombatanci, mieszkańcy powiatu, posłowie i władze samorządowe upamiętniły dzisiaj 75. rocznicę akcji Burza oraz rocznicę bitwy na Kałużówce.

Dwudniowe uroczystości rozpoczęły się mszą w Klasztorze oo. Karmelitów w Pilźnie. Później delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Niepodległości przed pilzneńskim Urzędem Miejskim. Już pod pomnikiem w Gołęczynie, wiceburmistrz Dębicy i jednocześnie prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Dębicy Maciej Małozięć w skrócie przypomniał historię walk w okolicznych lasach i wsiach. Wspomniał najważniejsze osoby związane z akcją Burza w naszym rejonie, m.in. o Adamie Lazarowiczu ps. Klamra, Alfredzie Łubieńskim ps. Iwo, czy o Ludwiku Marszałku ps. Zbroja. Pod pomnikiem odbył się Apel Pamięci, oddana została także salwa honorowa.

A już jutro o godz. 9:30, na polanie Kałużówka koncertem Miejskiej Orkiestry Dętej rozpocznie się druga odsłona patriotycznych uroczystości. Po koncercie odprawiona zostanie msza pod przewodnictwem bpa Andrzeja Jeża. Na godz. 11 zaplanowane zostały oficjalne obchody 75. rocznicy akcji Burza i bitwy na Kałużówce, a po nich - o godz. 12 - rozpocznie się piknik historyczny.

O drugim dniu uroczystości piszemy TUTAJ.

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
z
z 19.08.2019, 22:07
Najmłodszy kombatant miałby dziś co najmniej 90 lat, będąc 1944 piętnastolatkiem biorącym udział w walkach. Więc o jakich kombatantach piszecie ?

Pozostałe