Nowych linii autobusowych na Podkarpaciu - 207, w powiecie dębickim - 0

  • 27.08.2019, 08:18 (aktualizacja 30.08.2019, 15:45)
  • Janusz Grajcar
Nowych linii autobusowych na Podkarpaciu - 207, w powiecie dębickim - 0
W poniedziałek 2 września na trasy województwa podkarpackiego wyjadą pierwsze autobusy, na które samorządy lub ich związki pozyskały dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Wnioski o objęcie dopłatą przewozów o charakterze użyteczności publicznej do wojewody podkarpackiego złożyło 17 organizatorów w tym: związek gmin, związek powiatowo-gminny, 9 gmin i 6 powiatów.

Pozytywną ocenę otrzymały: Związek Gmin PKS Rzeszów, Powiatowo-Gminny Związek Komunikacyjny w Powiecie Jasielskim, powiaty krośnieński, sanocki, brzozowski, stalowowolski, łańcucki, jarosławski, oraz gminy Baranów Sandomierski, Wiśniowa, Krzywcza, Tuszów Narodowy, Przecław, Wojaszówka, Kolbuszowa i Stubno.

Dopłaty przeznaczą na dofinansowanie 207 linii komunikacyjnych, którymi objętych zostanie 80 gmin w 11 powiatach Podkarpacia, czyli ok. 900 tys. mieszkańców. Łączna kwota dofinansowania to 3,3 mln zł.

Powiat dębicki wniosku do wojewody podkarpackiego nie wysłał. Jako powód starosta Piotr Chęciek podaje to, że w powiecie w transporcie zbiorowym nie ma linii o charakterze użyteczności publicznej.

- Przewozy prowadzą przewoźnicy komercyjni, w związku z tym nie możemy się starać o dofinansowanie z funduszu rozwoju przewozów autobusowych - tłumaczy.

Temat był poruszany podczas zwołanego Konwentu Burmistrzów i Wójtów Powiatu Dębickiego. Włodarze rozmawiali o konieczności utworzenia Związku Powiatowo-Gminnego. Chęć zostania jego członkami wyraziły miasto Dębica oraz gminy Dębica, Żyraków i Czarna. Brzostek, Jodłowa i Pilzno na razie z decyzjami się wstrzymały.

Związek, co podkreśla Piotr Chęciek, mógłby zlecić wykonywanie przewozów spółce prywatnej albo np. MKS-owi Dębica. Trwają analizy, czy takie rozwiązanie byłoby zgodne z przepisami. Nabór na 2020 rok ma ruszyć już w pierwszej połowie października.

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
L
L 15.09.2019, 09:28
Kolejny sukces Posła Warzechy!!!
ffsda
ffsda 29.08.2019, 23:40
juz ci wyjasniam, gdyby MKS jezdził do Pilzna to na zasadzie komunikacji miejskiej a tej nie dotyczy fundusz autobusowy. musiałaby jexdzić jakas firma prywatna na zlecenie samorzadu
Zaniepokojony dębiczanin
Zaniepokojony dębiczanin 27.08.2019, 15:53
Ktoś mi wytłumaczy jaki problem mają w Pilźnie żeby kursował tam MKS, rozumiałem względy finansowe ale teraz skoro dają dofinansowanie a Pilzno dalej nie potrafi się dogadać.
Krzych
Krzych 27.08.2019, 20:00
W Pilznie niestety dbaja p wszystko peawie co jest do okola miasta ale nie o to co jeay potrzebne mieszkanca a komunikacja powonna byc priorytetem no 1 tym bardziej zeby zlapac autobus w Pilznie to trzeba wczesniej sie ipewnic ze w ogole ten aitobus staje. Ale coz moze niektorzy wlodarze nie rozumieja tego problemu.

Pozostałe