Po reformie zajęcia w szkołach nawet do 18:00

  • 30.08.2019, 09:01
  • Janusz Grajcar
Po reformie zajęcia w szkołach nawet do 18:00 Na dwie zmiany od września uczyć się będą m.in. uczniowie z Kwiatka.
W dwóch szkołach ponadpodstawowych w Dębicy uczniowie przychodzić będą na dwie zmiany. Lekcje nawet o godz. 18:00 kończyć się będą w Zespole Szkół nr 2, czyli popularnym Kwiatku, i Zespole Szkół nr 4 nazywanym też Kopernikiem. To efekt reformy edukacji, wskutek której od września w pierwszych klasach uczyć się będą zarówno absolwenci gimnazjów, jak i podstawówek.

- Nie wiem, jak długo będzie trwała ta sytuacja. Myślę, że najdłużej do końca semestru - mówi Joanna Dymitrowska, dyrektor ZS nr 2.

Chciałaby się jednak, jak dodaje, mile rozczarować i móc zakomunikować uczniom, że wszyscy mogą przyjść na godz. 8:00 nieco wcześniej. Wszystko będzie jednak zależeć od tego, kiedy część klas będzie mogła skorzystać z pomieszczeń Domu Kultury i Kina Kosmos.

- Brakuje nam 8 sal, czyli tylu, o ile mamy więcej oddziałów po przyjęciu podwójnego rocznika - wyjaśnia szefowa Kwiatka.

Na drugą zmianę przychodzić będą starsi uczniowie, poza maturzystami. Ci, podobnie jak wszyscy nowo przyjęci, zajęcia zaczynać będą od rana.

W ZS nr 4 do tego, by praca toczyła się na jedną zmianę, brakuje 4 pomieszczenia. Dyrektor Renata Zięba ma nadzieję, że do końca grudnia znajdzie się kilka sal w budynku po byłym Miejskim Gimnazjum nr 1. Wtedy wszyscy jej uczniowie od stycznia mogliby przychodzić do szkoły na godz. 8:00.

W obu szkołach - jak podkreślają dyrektorki - klasy, które przychodzić będą na drugą zmianę, będą się wymieniać. Nie będzie więc takiej sytuacji, że jedni uczniowie będą cały czas zaczynać zajęcia rano, a drudzy przed południem.

Dość późno, bo nawet o godz. 16:40 mogą się kończyć lekcje w Zespole Szkół Ekonomicznych. Dyrektor Krzysztof Górecki, który w ostatniej chwili musiał zmieniać podział godzin, bo z pracy zrezygnował nauczyciel języka angielskiego, zapewnia, że w Ekonomiku nie ma zagrożenia nauką na dwie zmiany.

Szefowie wszystkich pozostałych szkół średnich z Dębicy poinformowali nas, że dysponują odpowiednią liczbą sal lekcyjnych, by ich uczniowie mogli zaczynać i kończyć lekcje w podobnym czasie.

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Francisek
Francisek 02.09.2019, 03:39
Nauka religii miala byc nieodplatna. Sale katechetyczne sa puste, albo ich wynajem stanowi dochód dla parafii (nie mylic ze społecznością ). Panstwo, podatnicy doplacaja do tego interesu. Kaznodzieje, zakonnice korzystaja z wszelkich dogodnosci Karty Nauczyciela, bez wymogu kursu pedagogicznego. Odciazenie szkol PANSTWOWYCH przez skierowanie nauki katechezy do miejsc wybudowanych za datki wiernych, zalatwi (kolokwialnie) problem. Kiedy, jak i dlaczego doszlo do takiej sytuacji? Za obecnej zmiany, czy poprzednich ?
Nauczycil
Nauczycil 05.09.2019, 18:43
Proszę Pana jest Pan w błędzie pisząc, żę księżą i zakonnice są bez kursu pedagogicznego.Najpierw trzeba sprawdzić fakty, a później pisać głupoty.
Absolwent
Absolwent 30.08.2019, 15:08
Zadam inne pytanie: komu przeszkadzało 8 klas i wymyślił gimnazja?? Dawniej winą obarczano wyż demograficzny jak uczniowie chodzili na dwie zmiany i zajęcia kończyły się o 19. I jakoś wszyscy żyli i nie skarżyli się. A teraz wszystko co źłe to PiS. Od zawsze nauczyciele powtarzali, że nikt nikogo nie zmusza do nauki.
delilah
delilah 01.09.2019, 20:26
to niech zniosą obowiązek edukacji geniuszu kiedyś jeddzenie na kartki było i co tego chcesz komuny pisu
Kasza
Kasza 30.08.2019, 12:26
Inna rzeczą jest np. praca szkoły na dwie zmiany bo jest wyż demograficzny a co innego kiedy dzieję się tak przez nieudolność rządzących , kompletny brak myślenia źle przygotowane reforma oświaty . Kiedy widzę byłą Minister Oświaty , która z uśmiechem oznajmia że " reforma była świetne przygotowane a za pewne potknięcia odpowiada samorząd " to zadaję pytanie kto ta reformę przygotowywał ? Pani Zalewska przejdzie jako najgorszy minister oświaty ! Komu przeszkadzały gimnazja ? Dalej co z dziećmi , które dojeżdżają do szkoły z okolicznych miejscowości ? Gdzie Panie Premierze te autobusy , PKS- y ? Nic ni9e jest przygotowane . Prawda jest taka że rodzice z okolicznych wiosek będą musieli odbierać swoje dzieci wieczorami. Dalej co z zajęciami po za lekcyjnymi typu treningi czy nauka języków lub inne . Czym ma dziecko dojechać koło południa do szkoły ? Gratuluję zgrai nieudaczników reformy !
wujek dobra rada
wujek dobra rada 30.08.2019, 12:24
Teraz "dzieciaczki" się nie mogą przemęczać, bo mózg może im się zlasować. 4 godzinki dziennie i do domku. Przecież muszą sprawdzić virtual….tfiteer, szajsbuk nowe selfie insta :))))) pokolenie pasożytów
adobre
adobre 02.09.2019, 10:13
A może wieczorem dzieciaczek uprawia sport, uczy się języków ... o tym nie pomyślałeś albo ma jakieś inne hobby ? Dobra rada ... hahahahahaahahaha
Bsrt
Bsrt 30.08.2019, 12:18
Jestem uczniem 3 technikum w kwiatku i z tego co już dotarło do mnie to 1 klasy będą miały drugą zmianę. Nam starszym uczniom pozostaje pierwsza zmiana.
Janusz Grajcar
Janusz Grajcar 30.08.2019, 12:28
Informację o tym, że uczniowie klas pierwszych i maturalnych będą chodzić na pierwszą zmianę uzyskałem wczoraj od dyrektor Joanny Dymitrowskiej. Taką też podałem w artykule.
Volaq
Volaq 02.09.2019, 17:30
Ktoś tu się mija z prawdą. W ZS nr 2 (tzw. Kwiatek) klasy Pierwsze - absolwenci gimnazjum mają na drugą zmianę, natomiast wszystkie klasy Drugie, Trzecie i Czwarte mają na rano!!! W całym kraju (zresztą w tej szkole też mnie tak wcześniej zapewniano) jest od lat przyjęte, że klasy Pierwsze (aklimatyzacja, młodsi wiekowo, problemy z dojazdami) oraz uczniowie ostatnich klas (przygotowanie do matur) mają na rano, a pozostali na drugą zmianę. Rozumiem, że jest problem z miejscami, ale dlaczego kosztem najmłodszych. Proszę zaputać Panią Dyrektor co jest prawdą i dlaczego dyskryminuje pierwsze klasy po gimnazjum.
Z poważaniem
Rodzic
Jonasz Urzędniak
Jonasz Urzędniak 02.09.2019, 13:16
To proszę zapytać panią dyrektor jeszcze raz na przykład o pierwszą klasę technikum elektrycznego po gimnazjum.
uczeń
uczeń 30.08.2019, 11:19
wielkie halo, chodziło się do 18 albo do 19 i jeszcze w soboty i nikt do gazet z tym nie pisał, ale teraz płacz bo trzeba siedzieć w szkole do 18.
zawsze może iść do innej szkoły albo zakończyć edukację na szkole podstawowej
delilah
delilah 01.09.2019, 20:27
kiedyś się robiło w polu a teraz człowiek chce mieć czas wolny chce mieć czas na naukę
analfabetyzm twój wróg
analfabetyzm twój wróg 30.08.2019, 18:02
Jesteś przykładem? Wiesz co to jest "szkolnictwo" albo "edukacja| i jaki to ma wpływ na budowę społeczeństwa? Był taki, który twierdził, że Polakom wystarczy nauka czytania i pisania oraz :rachowania" do 100.....
Uczeń
Uczeń 30.08.2019, 11:00
Sklerozę macie? Wcale nie tak dawno w mechaniku i 1lo też były 2 zmiany. Bo było dużo więcej dzieci. Jak my żyjemy to teraz też dadzą radę.
DB
DB 02.09.2019, 08:36
W poniedzilki mialam zawsze zajecia od 14:00 do 19:10, nikt sie nie skarzyl.
Mateusz
Mateusz 30.08.2019, 09:40
macie swój ukochany PiS!
Dawny uczeń
Dawny uczeń 30.08.2019, 13:18
W latach 90 w ekonomiku uczyło się do 18 i w sobote i było bobrze . Nie narzekajcie tak.
zenuś
zenuś 30.08.2019, 12:26
Pani Zalewska została europosłankę więc jej już nie interesuje burdel, który po sobie zostawiła. Głosujcie na nich dalej - brawo Wy!
Mama pierwszo-klasistki
Mama pierwszo-klasistki 30.08.2019, 15:20
Ludzie czy to pierwszy raz ktoś będzie chodził na drugą zmianę do szkoły. Ja też chodziłam na 14 a rano na 8 miałam praktykę i potem do szkoły , wracałam przed 20 do domu i czy ktoś płakał. Teraz to same księżniczki ,tu się skarżą że trzeba szybko wstawać , a teraz że za późno. Wam wszystkim wcale nie chodzi o tych uczniów tylko o to żeby pokazać jaka to się wielka tragedia stała za tego rządu, ja nie jestem ani za tymi ani za tymi widzę błędy rządzących, ale nie przesadzajcie są większe problemy.
sacharoza
sacharoza 02.09.2019, 11:15
Takie będą Narody jakie młodzieży chowanie. Trzeba to było nadal ciągnąć - a może trzecią zmianę? To, że tak było to nie znaczy, ża należy kontynuować. Może kartki na cukier?
vincent
vincent 02.09.2019, 10:15
Treść komentarza byłaby inna gdyby dziecko mamy pierwszoklasistki chodziło od 13 do 19.
Maja
Maja 31.08.2019, 09:20
Właśnie dlatego, Pani mega wykształcona, po praktykach... Ten rząd to totalna porażka. Nie myślą tylko robią.

Pozostałe