Niewinny zapowiada nowy krążek - video

  • 02.09.2019, 13:59
  • Tomasz Ratuszniak
Niewinny zapowiada nowy krążek - video
Utwór zatytułowany Niewinny to pierwszy singiel z nowej płyty grupy Malchus, która premierę mieć będzie jesienią. Album zatytułowany będzie Dziedzictwo.

Jan Kosiński, nieżyjący już artysta z Zawady, pewnie nigdy nie spodziewał się, że jedna z jego wycinanek trafi na okładkę płyty zespołu grającego ostrą muzykę. To nie jedyny motyw ludowy, który na krążku wykorzystuje Malchus.
Grupa powstała w 2004 roku w Przeworsku z inicjatywy Radosława Sołka. Od początku mocno związana była z chrześcijańską sceną metalową. Jej lider nie ukrywał, że zawsze bliska była mu twórczość zespołu Illuminandi z Dębicy, dobrze znanego w tym środowisku. Od 2007 do 2009 roku współpracował zresztą z tą formacją - był jej wokalistą.
Malchus w pierwszym etapie działalności, gdy grupę tworzyli jeszcze wyłącznie muzycy z Przeworska, zarejestrował sześć płyt (Memento Mori, Dies Irae, Ecce Homo, Discite Omnis Malchus, Didymos i Caput Mundi).
Muzyczny przełom nastąpił jednak dopiero, gdy perkusistą grupy został Tomasz Papirus Pyzia, a niedługo później nowym basistą Bartosz Bako Tulik (obaj znani z takich dębickich zespołów jak m.in. Rumor, Direction, czy Pospolite Ruszenie).
Kolejne płyty: Dom Zły, zarejestrowana w 2014 roku i Ur, która premierę miała dwa lata temu, pokazały nowe, bardziej metalowo-hard core’owe oblicze Malchusa.
Jednak prawdziwym zaskoczeniem, jak zapowiada Tomasz Pyzia, będzie najnowszy krążek, zatytułowany Dziedzictwo, który zespół skończył nagrywać. Ma to być pierwszy album koncepcyjny Malchusa, skupiony na ludowych akcentach. Spójny w warstwie muzycznej, tekstowej i graficznej.
- Często mówi się, że Polacy są specyficznym narodem. Dlatego chcemy pokazać z czego to wynika. Chcemy pokazać to nasze narodowe dziedzictwo – mówi Tomasz Pyzia, nawiązując do tytułu płyty.
Stąd instrumenty ludowe, które będzie można usłyszeć na krążku. O ile wiele zespołów sięga po nie, tworząc m.in. folk metal, o tyle Malchus poszedł jeszcze dalej, odwołując się w swoich utworach do klasycznej ludowszczyzny.
Muzycy twierdzą, że będzie to ich najbardziej rozbudowany orkiestrowo album. Niektóre utwory mają brzmieć niczym muzyka filmowa.
Papirus mówi, że choć zarejestrował już w życiu wiele płyt, to zazwyczaj po ich wydaniu miał już taki przesyt, że odkładał je na półkę.
- A tę słucham od trzech tygodni i ciągle nie mam dość. Naprawdę słucha się jej bardzo dobrze – przekonuje.
Do narodowych korzeni odwoływać się będą również teksty oraz warstwa graficzna wydawnictwa. Na okładce wykorzystane zostanie dzieło jednego ze znanych polskich autorów, udostępnione przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego nazwiska zespół nie chce jednak jeszcze ujawniać.
Tomasz Pyzia zdradza za to, że znaleźć tam będzie można także wycinankę autorstwa Jana Kosińskiego, nieżyjącego już twórcy ludowego z Zawady.
- To zasługa Jacka Dymitrowskiego, dyrektora Muzeum Regionalnego w Dębicy, któremu w tym miejscu chcieliśmy podziękować – mówi perkusista.
Płyta, która obecnie jest w fazie miksu, a która ukaże się nakładem wydawnictwa Nasz-sklep.net, wydawcy Domu Złego i Ur, premierę mieć będzie jesienią, prawdopodobnie w październiku. Znajdzie się na niej jedenaście utworów. Jej wydanie poprzedzi ukazanie się singli.
Wtedy też zespół rozpocznie granie koncertów z muzyką z Dziedzictwa.
Czy Malchusa będzie można usłyszeć w Dębicy? Trudno sobie wyobrazić, że nie, choć dziś o konkretach trudno jeszcze mówić.

Poniżej pierwszy z trzech zapowiadanych przez muzyków singli.

 

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe