Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinniśmy o niej wiedzieć przed zakupem pojazdu?

  • 03.09.2019, 13:21
  • Żródło: Artykuł zewnętrzny
Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinniśmy o niej wiedzieć przed zakupem pojazdu?
Kiedy decydujemy się na zakup pojazdu, umowa jest oczywiście koniecznością. Nie każda z nich jest jednak dobra – warto więc dowiedzieć się, jak umowa powinna być skonstruowana i co powinna zawierać. Przedstawimy też miejsca, gdzie można ją w wygodny sposób pobrać. Zapraszamy do lektury!

Najważniejsze w umowie jest oczywiście to, aby dokładnie wskazywała ona, kto jest osobą kupującą, kto zaś sprzedającą. Oczywiście samo imię czy nazwisko nie wystarczy, zalecamy również zamieścić w umowie PESEL obu stron, numery dowodów osobistych oraz adresy zameldowania (jeżeli umowa zawierana jest z inną osobą fizyczną). Takie rozwiązanie sprawi, że w przypadku jakichkolwiek problemów, będziemy mogli faktycznie wskazać, że umowa ostała zawartą z tą, a nie inną osobą. Pamiętajmy bowiem, że w takich przypadkach również obowiązuje zasada rękojmi i na jej podstawie sprzedający odpowiada za sprzedany nam samochód.

Sama umowa kupna-sprzedaży samochodu to tak naprawdę standardowa umowa, która regulowana jest przez Kodeks Cywilny. Podążając za nim, umowa tego typu jest umową, w której sprzedający zobowiązuje się do tego, że przeniesie własność rzeczy na stronę kupującą oraz oczywiście wyda dany towar (w tym przypadku samochód), kupujący natomiast zobowiązuje się do tego, że za przedmiot umowy zapłaci oraz go odbierze. Oczywiście w przypadku pojazdów wydanie nie tyczy się tylko samego samochodu, ale również wszystkich niezbędnych dokumentów z nim związanych czy np. kluczyków do pojazdu.

Pamiętajmy, że zgodnie z artykułem 546 Kodeksu Cywilnego sprzedający musi udzielić nam stosownych informacji dotyczących stosunków prawnych i faktycznych danego pojazdu.

Co powinno znajdować się w umowie kupna-sprzedaży samochodu?

Pamiętajmy – jeżeli dana umowa naszym zdaniem nie jest odpowiednia, nie podpisujmy jej! Zawsze warto posiadać własny egzemplarz, który można uzupełnić na miejscu. Jeżeli sprzedawcy nie będzie chciał się na to zgodzić – warto przemyśleć dany zakup, może w wersji umowy sprzedającego pojawiają się braki, które już teraz planuje wykorzystać na swoją korzyść? Uczciwy sprzedający nigdy nie powinien mieć problemów z podpisaniem szczegółowej i prawidłowej umowy kupna-sprzedaży samochodu. A oto podstawowe elementy, które powinny znajdować się w każdej umowie kupna-sprzedaży samochodu:

• Dokładne dane dotyczące samochodu, który jest przedmiotem danej umowy. Powinny być one dokładne, aby nie było wątpliwości, który pojazd jest kupowany/sprzedawany. W informacjach tych powinny zawierać się m.in. data produkcji, marka, model, data pierwszej rejestracji, numer VIN pojazdu, numer rejestracyjny pojazdu czy nawet obecny stan licznika danego samochodu.

• Cena – podawana najlepiej słownie, jak i liczbowo. Zalecamy również wpisywanie prawdziwej ceny pojazdu – jej zmniejszenie może wiązać się np. z mniejszym podatkiem, ale pamiętajmy – taki zabiegi mogą odbić się na nas negatywnie, np. w przypadku różnorodnych roszczeń wobec sprzedającego – może się wtedy okazać, że właśnie zaniżona kwota była adekwatna do faktycznego stanu pojazdu, gdy ten został przed nami ukryty! Takie sytuacje opisywane są na wielu motoryzacyjnych forach.

• Spis wszystkich dokumentów, kluczyków i innych dodatków, które zostały dołączone do sprzedawanego samochodu,

• Oznaczenie stron umowy, czyli wspomniane już dane strony kupującej oraz sprzedającej dany pojazd (imię, nazwisko, PESEL, adres zameldowania, numer i seria dowodu osobistego),

Pamiętajmy również o tym, że każda ze stron papierowej umowy powinna być ponumerowana, dzięki czemu unikniemy sugestii, że dana strona została z niej usunięta lub dodana.

Profesjonalną i dokładną umowę kupna-sprzedaży samochodu można oczywiście pobrać z internetu. My polecamy wersję, która udostępniona została przez firmę Motocontroler, dostępna jest tutaj: umowa kupna-sprzedaży samochodu.

Sprawdzanie samochodu przed zakupem

Aby być zadowolonym z zakupienia danego pojazdu, warto nie tylko sporządzić właściwą umowę, ale kluczem jest oczywiście zakup właściwego pojazdu. Z tego powodu zachęcamy do tego, by skorzystać z oferty firmy Motocontroler i sprawdzić dany pojazd przed podpisaniem umowy. Ceny usług zaczynają się od mniej, niż 300 zł, nie jest to więc rozwiązanie drogie. W ramach usługi ekspert z firmy Motocontroler sprawdzi dla nas dowolny pojazd na terenie całego kraju, dokona jego oględzin oraz jazdy próbnej a po wszystkim prześle nam szczegółowy raport, w ciągu maksymalnie 48 godzin. Usługi tego typu są coraz popularniejsze, ponieważ sami sprzedający ukrywają przed kupującymi coraz więcej informacji o pojazdach. Ze statystyk firmy Motocontroler wynika, że aż w 80% przypadków sprzedający starali się coś ukryć przed ich pracownikami.

Zachęcamy do sprawdzenia szczegółowej oferty firmy Motocontroler, która dostępna jest na ich stronie internetowej – kilkaset złotych to bardzo mała inwestycja wobec zakupu samochodu, który nie będzie posiadał ukrytych, czasem bardzo poważnych, technicznych wad!

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Piotr
Piotr 03.09.2019, 19:28
J/w... art. 535 kc § 1. Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Autor artykulu chce uczyc ludzi a sam nie ma zielonego pojecia o czym pisze..
Prawniczek
Prawniczek 03.09.2019, 15:07
Autor niech lepiej doczyta w kodeksie bo taka umowa nie istnieje!!!!
Istnieje za to UMOWA SPRZEDAŻY !!!!

Pozostałe