Uczcili partyzantów z Dębowej - zdjęcia

  • 04.09.2019, 08:15 (aktualizacja 04.09.2019, 08:36)
  • Grzegorz Król
Uczcili partyzantów z Dębowej - zdjęcia
Mieszkańcy gminy, poczty sztandarowe, harcerze i władze samorządowe Jodłowej upamiętniły 75. rocznicę walk partyzantów z Niemcami w Dębowej.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy w kaplicy Niepokalanego Poczęcia w Dębowej. Po niej uczestnicy udali się pod pomnik upamiętniający partyzantów Armii Krajowej w Dębowej. Tam Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Jodłowej odegrała hymn. Później delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym pięciu partyzantów, którzy polegli w walkach z Niemcami. Ich nazwiska znajdują się na odsłoniętym w 1946 roku pomniku. Napis na pomniku brzmi: ŻOŁNIERZE ARMII KRAJOWEJ IDĄC ZA GŁOSEM NARODU POLEGLI BOHATERSKO W TYM OTO MIEJSCU W WALCE PARTYZANCKIEJ Z NAJEŹDŹCĄ GERMAŃSKIM DNIA 19 VIII 1944 R. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

JARACZ JÓZEF PODCHORĄŻY Z WOLI DEMBOWIECKIEJ

NOSAL KAROL PLUTONOWY Z JODŁOWEJ

SŁOTA FRANCISZEK SZEREGOWY Z JODŁOWEJ

GARBACZ JULIAN SZEREGOWIEC Z LUBCZY

HEMPEL STEFAN SZEREGOWIEC Z BORYSŁAWIA.

Fundatorem pomnika jest gmina Jodłowa, a jego budowę zainicjował ówczesny wójt Michał Kapłon.

Grzegorz Król

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe