Od 1 października zmiany na liniach MKS-u

  • 06.09.2019, 11:33 (aktualizacja 06.09.2019, 12:20)
  • Janusz Grajcar
Od 1 października zmiany na liniach MKS-u
Pracownicy firmy Hutchinson w Zawadzie ryzykują, stawiając samochody na chodniku przy drodze powiatowej do Pustyni. Za niewłaściwe parkowanie dostają mandaty. Od października auta będą mogli zostawić w garażu, do zakładu dojadą autobusem MKS-u. A zmian w połączeniach jest znacznie więcej.

- Przed wprowadzeniem muszą je przyjąć Rada Miejska w Dębicy i Rada Gminy Dębica - mówi wiceburmistrz Maciej Małozięć.

Siódemką spod szpitala dojedziemy do Hutchinsona
Tą najważniejszą ma być utworzenie nowej linii oznaczonej numerem 7. Jej trasa przedstawia się następująco: Szpital - Krakowska - rondo koło kościoła Ducha Św. - Piaski - Kraszewskiego - Parkowa (przy Starostwie Powiatowym będzie nowy przystanek) - Staszica - Dworzec PKP - Głowackiego - Kościuszki - Słoneczna - Szkolna - Piłsudskiego - Jana Pawła II - Kościuszki - Rzeszowska - Sandomierska - Pustynia - Zawada. Kurs w drugą stronę poprowadzony jest tą samą trasą.

Wiceburmistrz zaznacza, że powstanie linii nr 7 poprzedziło spotkanie władz miasta i gminy Dębica z przedstawicielami firm Hutchinson, Olimp i Śnieżka.

- Wzięliśmy pod uwagę, że coraz więcej mieszkańców miasta będzie chciało dojechać do tych firm do pracy, a miejsc parkingowych jest tam mało – podkreśla wiceburmistrz.

Dodaje, że lepsze skomunikowanie Dębicy z Zawadą może dać impuls do rozwoju strefy ekonomicznej.

Nowe przystanki na Północnej
Częściowo zmienione zostaną trasy linii nr 1 i nr 8. Maciej Małozięć podkreśla, że chodzi o usprawnienie komunikacji na osiedlu Kępa. Do tej pory autobusy MKS-u zabierały pasażerów z dwóch przystanków. Przy ul. Krakowskiej i Starzyńskiego.

Od października jedynka i ósemka zatrzymywać się będą także na ul. Północnej. Jedynka kończąc kurs z Pustkowa Osiedla skręci nie na ul. Energetyczną i Cieplińskiego, ale starą Krakowską. W drugą stronę wyruszy z przystanku Starzyńskiego Pętla i przejedzie ul. Starzyńskiego, by w połowie Północnej skręcić w Energetyczną.

Zatrzyma się na pięciu nowych przystankach: przy skrzyżowaniu Starzyńskiego i Cieplińskiego, koło dawnego PBRolu, przy skrzyżowaniu Północnej i Ofiar Katynia, koło Szkoły Podstawowej nr 10 i na końcu ul. Energetycznej.

Trasa ósemki, która jazdę kończyła na pętli koło Firmy Oponiarskiej, zostanie wydłużona. Na ul. Północnej stawać będzie pomiędzy ul. Pokoju i Łukasiewicza, Energetyczną i Ofiar Katynia oraz przy byłym PBRolu. Jadąc z powrotem zatrzyma się przy skrzyżowaniu z Ofiar Katynia, przy SP nr 10 i pomiędzy Pokoju a Łukasiewicza.

Zmiany w gminie Dębica
Autobusy linii nr 15 wyjeżdżające o godz. 6:55 z Paszczyny oraz o godz. 14:00 z Dębicy będą przejeżdżać przez Pustków Osiedle. Jak tłumaczy wiceburmistrz usprawni to dojazd uczniów do szkół średnich w Dębicy i ich powrót do domów po lekcjach. W dni świąteczne nie będzie kursu o godz. 15:20 na linii nr 2 Dębica – Stobierna.

- Gmina Dębica stwierdziła, że jest niepotrzebny – mówi Małozięć.

Trwają rozmowy z burmistrz Przecławia Renatą Siembab o utworzeniu dwóch nowych linii. Jedna byłaby przedłużeniem trasy jedenastki, która z Dębicy przez Pustków dojeżdża do Tuszymy. Po zmianie kończyłaby jazdę na Rynku w Przecławiu. Druga to nowość. Prowadziłaby przez Zawierzbie, Żyraków, Bobrową, Korzeniów i Podole.

Inicjatorką rozmów, co przyznaje Maciej Małozięć, była szefowa urzędu w Przecławiu. On również widzi pozytywy takiego pomysłu. Podkreśla, że skorzystać mogłyby dębickie szkoły średnie. Jeśli uczniowie z Przecławia czy Podola mieliby dobry dojazd do naszego miasta, mogliby poważnie rozważyć skorzystanie z ich oferty.

Zdaniem wiceburmistrza byłby to również ukłon w stronę przedsiębiorców. Dużym zakładom już teraz brakuje pracowników. Lepsze skomunikowanie gminy Przecław z Dębicą mogłoby zachęcić mieszkańców tej pierwszej do szukania zatrudnienia w naszym powiecie.

Stasiówka chce trójki
Mieszkańcy Stasiówki wnioskują o wydłużenie linii nr 3 do Laskowej. Obecnie jej przystanek końcowy znajduje się na ul. Wielopolskiej. Władze miasta rozważają ich prośbę. Chciałyby też zgrać trójkę z siódemką, by łatwiej można było dojechać do zakładów w strefie w Zawadzie. Te zmiany to już raczej kwestia 2020 roku.

Wiceburmistrz zwraca uwagę, że wcześniej może zmienić się jeszcze rozkład jazdy linii podmiejskich. Tych, którymi do Dębicy dojeżdżają uczniowie szkół średnich. Do pierwszych klas pójdzie podwójny rocznik. Może się więc okazać, że jeden autobus o danej godzinie nie zabierze młodzieży na zajęcia.

Czy po tych zmianach MKS-owi przybędzie pasażerów, przekonamy się w październiku.

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ulana
Ulana 07.09.2019, 20:18
Jest bardzo potrzebny.Od ronda /przy autostradzie/ jest bardzo dużo domów a do autobusu do Dębicy trzeba iść pod szkołę w Pustyni.Nie wiem gdzie jest "naprawdę bardziej potrzeba"
Bob
Bob 07.09.2019, 08:52
Tyle tylko ze pracownicy Hutchinsona maja autobus zakładowy, który ich wozi. Ci którzy chcą jezdzic samochodem i tak jeżdżą. Zamiast dać autobus tam gdzie naprawdę trzeba to dają tam gdzie nie ma potrzeby. Ale to nic nowego u naszej władzy zawsze robią to co chcą a nie to co trzeba😂
Ze Stasiówki
Ze Stasiówki 06.09.2019, 12:51
Do Stasiówki jest 3 kursy dziennie w jedną stronę linii nr 17 w dni powszednie, w święta i weekendy nie ma żadnych. Do Stobiernej jest 14 kursów dziennie . Miejscowość bezpośrednio granicząca z miastem prakrycznie nie ma z nim połączenia. Pod petycją która została stworzona przez jedną z mieszkanek Stasiówki podpisało sie ponad 300 osób. Władze miasta i gminy nie potrafią się porozumieć od ponad roku. A teraz ma być linia do Przecławia przez Podole...

Pozostałe