Pozbawią pomnik ochrony. Pójdzie do wycięcia

  • 09.09.2019, 17:26 (aktualizacja 09.09.2019, 21:19)
  • Grzegorz Król
Pozbawią pomnik ochrony. Pójdzie do wycięcia
Ten buk pospolity pamięta zapewne wydarzenia z lipca 1942 roku, kiedy do lasu na Wolicy przewieziono i zamordowano ponad pięciuset Żydów. Stoi tuż przy zbiorowej mogile ofiar niemieckiego terroru. Niebawem zniknie z krajobrazu tamtego miejsca.

Ile ma lat? Tego nikt nie wie. Wiadomo natomiast, że na wysokości około 130 cm obwód jego pnia to aż 326 cm. Potężnym bukiem rosnącym na Wolicy zainteresował się m.in. przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Mateusz Cebula. Po ostatnich uroczystościach upamiętniających likwidację dębickiego getta zwrócił uwagę na to, że drzewo stwarza zagrożenie.

- Niestety jest w bardzo złym stanie i w ocenie specjalistów nie da się go już uratować. Jest to jednak pomnik przyrody, więc trwają obecnie procedury zmierzające do zdjęcia ochrony i usunięcia drzewa - pisał kilka tygodni temu na swoim profilu przewodniczący.

Faktycznie - buk jest martwy. Drzewo jest pozbawione liści, odpada z niego kora, a nad zbiorową mogiłą wiszą jego potężne konary. Nie trudno sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby jeden z nich się odłamał i spadł na przechodzących tamtędy ludzi. A tych nie brakuje w okolicy. Znajdują się tam ścieżki biegowe, spacerowe, a także boisko sportowe. Teraz nad zdjęciem z drzewa statusu pomnika przyrody będą musieli zagłosować radni i wydaje się to tylko formalnością. Zwłaszcza, że uchwała jest już pozytywnie zaopiniowana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Na tej samej sesji - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - to przyjęta zostanie także inna uchwała, dotycząca nadania statusu pomnika przyrody. Dotyczy ona lipy drobnolistnej, której obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm liczy 450 cm! Drzewo ma też 25 m wysokości i podobnie jak przeznaczony do wycinki buk znajduje się na Wolicy. Dlatego zostanie mu nadana nazwa: Lipa Wolicka.

- Drzewo jest w dobrym stanie zdrowotnym, w okresie wegetacji korona posiada pełne i zdrowe ulistnienie - czytamy w uzasadnieniu do uchwały Rady Miejskiej w Dębicy, która będzie głosowana 17 września. 

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mola
Mola 10.09.2019, 08:52
Wiedziałam, że w końcu się do niego przyczepią i będzie wycięty. Nasze władze uwielbiają pozbywać się drzew.
Xan
Xan 09.09.2019, 20:56
W cywilizowanych miastach takie drzewa ucina się kilka metrów ponad ziemią, pozostałą część konserwuje i wiesza tablicę informacyjną dla młodego pokolenia, co widział ten świadek historii.

Pozostałe