Nie żyje Honorowy Obywatel Miasta Dębica

  • 11.09.2019, 22:08 (aktualizacja 11.09.2019, 23:08)
  • Tomasz Ratuszniak
Nie żyje Honorowy Obywatel Miasta Dębica fot. Armia Krajowa Dębica.
10 września w wieku 102 lat zmarł prof. Jan Łopuski "Mariusz", ostatni oficer komendy Obwodu ZWZ-AK Dębica. W 2010 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Dębica.

Prof. Jan Łopuski urodził się w Strzegocicach. Ukończył Gimnazjum im. Sobieskiego w Krakowie, a następnie studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Akademii Handlowej w Krakowie.

Uczestniczył w wojnie obronnej 1939 r. jako ułan ochotnik w 24 Dywizji Piechoty. Był oficerem broni w Obwodzie Deser i Inspektoracie AK Rzeszów. W grudniu 1944 roku został aresztowany przez radziecką służbę bezpieczeństwa i skierowany do 283. obozu NKWD w Stalinogorsku. Po zwolnieniu przebywał we Włoszech i Wielkiej Brytanii, do Polski powrócił w 1947 roku.

Był wybitnym profesorem z zakresu prawa handlowego i ubezpieczeniowego, dziekanem Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Opublikował ponad 300 prac naukowych z zakresu prawa morskiego, handlowego i ubezpieczeniowego, na temat żeglugi oraz wspomnienia z okresu walki o wolną Polskę.

Odznaczony m.in. orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. W 2010 r. IPN nadał Profesorowi tytuł Kustosza Pamięci, a miasto Dębica tytuł Honorowego Obywatela.

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe