Będzie uchwała o unieważnienie wyboru zarządu rady

  • 13.09.2019, 10:15 (aktualizacja 13.09.2019, 22:54)
  • Grzegorz Król
Będzie uchwała o unieważnienie wyboru zarządu rady
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej radni zajmą się projektem uchwały dotyczącym unieważnienia wyborów zarządu Rady Osiedla Pana Tadeusza/Kawęczyn.

Problem zaczął się w dzień wyborów Rady Osiedla. Mieszkańcy najpierw wskazali piętnaście osób, które weszły w jej skład. Z tej grupy wybierany jest zarząd RO. Jak przekonuje Alina Rzewuska członkowie rady zostali wprowadzeni w błąd przez przewodniczącego Rady Miejskiej w Dębicy Mateusza Cebulę, który miał stwierdzić, że wybory zarządu nie będą odbywały się w ten sam dzień.

- Nie odpowiadam za to, jak ktoś odbiera i interpretuje moje słowa. Ja powiedziałem, że co do zasady wybory odbywają się w ten sam dzień lub jeśli rada tak zdecyduje to w innym terminie - wyjaśnia przewodniczący RM Mateusz Cebula.

Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 11 opuścił Jacek Trojanowski, który później wydał oświadczenie, że wyszedł, gdyż ze słów przewodniczącego Cebuli wynikało, iż wybór zarządu odbędzie się w innym terminie. Zarzutów odnośnie wyboru zarządu RO Pana Tadeusza/Kawęczyn było znacznie więcej. Ostatecznie do Rady Miejskiej w Dębicy i do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji trafiły dwa pisma o takiej samej treści, przekazane przez Alinę Rzewuską. Ona i inne osoby domagały się ponownego wyboru zarządu RO. Według przewodniczącego Cebuli takie pismo powinno jednak trafić gdzie indziej.

- Według mnie właściwą komisją jest Komisja Rewizyjna i tam przekazałem pismo pani Aliny Rzewuskiej. Tak mówi ustawa i taka też była opinia prawnika - mówi Mateusz Cebula.

I ostatecznie to właśnie ta komisja zajęła się sprawą, choć wcześniej radni opozycji wnioskowali o to, by pismem zajęto się podczas połączonego posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji oraz Komisji Rewizyjnej. Taki wniosek został przez nich przegłosowany. Tyle tylko, że do wspólnego posiedzenia nie doszło, bo Komisja Rewizyjna, w której większość ma opozycja, nie wyraziła na to zgody. Od głosu wstrzymał się Szczepan Mroczek.

W końcu doszło do posiedzenia samej Komisji Rewizyjnej. W trakcie spotkania wybór zarządu próbowano podważyć stwierdzeniem, że nie został o nim poinformowany burmistrz Mariusz Szewczyk, a tak nakazuje statut.

- Nie mogłem brać udziału w posiedzeniu, dlatego na piśmie wydałem oświadczenie, że o wyborze wiedziałem - podkreśla burmistrz.

Oświadczenie przedstawił na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej jej przewodniczący Paweł Hayn, który w tej sprawie przesłał do naszej redakcji oficjalne pismo:

"Komisja Rewizyjna na posiedzeniu w dniu 10 września br. rozpatrywała „Wniosek o uchylenie uchwał Rady Osiedla nr 3 Kawęczyn-Pana Tadeusza w Dębicy w sprawie wyboru Zarządu oraz Przewodniczącego Zarządu Rady Osiedla” złożony przez Panią Alinę Rzewuską. Zaskarżonym uchwałom Wnioskodawczyni zarzuciła naruszenie Statutu Rady Osiedla nr 3 poprzez zaniechanie Przewodniczącego Rady Miejskiej polegające na nie poinformowaniu o pierwszym posiedzeniu Rady Osiedla Mariusza Szewczyka - Burmistrza Miasta Dębica, Adama Rogowskiego - Radnego Rady Miejskiej oraz Jacka Trojanowskiego - Członka Rady Osiedla nr 3. Na posiedzenie Komisji Rewizyjnej zaprosiłem wszystkie ww. osoby tj., Burmistrza Miasta, Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz Adama Rogowskiego, Jacka Trojanowskiego oraz Alinę Rzewuską. Mariusz Szewczyk skierował pismo do Komisji, w którym usprawiedliwił swoją nieobecność na posiedzeniu delegacją służbową. W tym samym piśmie złożył oświadczenie, że „w związku z zapytaniem skierowanym odnośnie zwołania posiedzenia Rady Osiedlowej informuję, że taką informację otrzymałem w dniu 14.06.2019 r.”. Natomiast Mateusz Cebula - Przewodniczący Rady Miejskiej, obecny na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej powiedział, że wszyscy Radni Rady Miejskiej zostali przez niego poinformowani o wyborach do rad osiedla w dniu 14 czerwca 2019 r. po sesji miejskiej, która w tym dniu miała miejsce. Natomiast w dniu wyborów Rady Osiedla nr 3, Przewodniczący Rady Miejskiej w rozmowie z Jackiem Trojanowskim stwierdził, że pierwsze posiedzenie Rady Osiedla odbędzie się w tym samym dniu, chyba że nie będzie wymaganego kworum lub członkowie Rady zdecydują o przełożeniu spotkania na inny termin. Pan Jacek Trojanowski nie był obecny na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej. 
Pragnę dodać, że z zebrania wyborczego został przygotowany „Protokół w sprawie wyboru Rady Osiedla Nr 3 Kawęczyn - Pana Tadeusza w Dębicy”, który został podpisany, bez wniesienia żadnych zastrzeżeń, przez wszystkich członków Zespołu, w tym Monikę Gardułę - Radną Rady Miejskiej, która była przewodniczącą Zespołu.
Należy podkreślić, że zwyczajowo w Dębicy pierwsze posiedzenia nowo wybranych rad osiedla i wybór zarządów tych rad odbywają się w tym samym dniu, co ich wybory. Pragnę również dodać, że zgodnie z § 38 ust. 2 Statutu Osiedla Nr 3 Kawęczyn - Pana Tadeusza, Rada Miejska może wstrzymać lub uchylić uchwały Rady Osiedla lub Zarządu wyłącznie wtedy, gdy wymaga tego istotny interes Miasta" - brzmi komentarz Pawła Hayna do tej sprawy.

Mateusz Cebula dodaje również, że oprócz poinformowania wszystkich radnych o wyborach do rad osiedla w dniu 14 czerwca 2019 roku, informował także o tym, że w dniu wyborów danej RO odbędzie pierwsze posiedzenie, na którym zostanie wybrany zarząd.

Głos w sprawie zabrał również Dominik Łazarz, członek Rady Osiedla. Podkreśla, że ze względu na nieobecność Jacka trojanowskiego wnioskował o przesunięcie wyborów na inny termin.

- I to podtrzymuję. Wybór powinien być przejrzysty, nie widzę problemu, żeby do zarządu weszły te same osoby - dodaje Dominik Łazarz.

Ostatecznie decyzją członków Komisji Rewizyjnej na najbliższej sesji głosowana będzie uchwała w sprawie unieważnienia wyboru zarządu RO.

- Nie rady, a zarządu - podkreśla przewodniczący Mateusz Cebula.

Za takim rozwiązaniem zagłosował Adam Rogowski, Szczepan Mroczek oraz Renata Barszcz. Przeciw była radna Iwona Przydzielska oraz przewodniczący komisji Paweł Hayn. To jednak nie oznacza, że wybór zarządu zostanie unieważniony. Prawie pewne jest, że tak się nie stanie, bo o ile w Komisji Rewizyjnej większość mają radni opozycji, to większość w Radzie Miejskiej ma Prawo i Sprawiedliwość, więc wynik jest praktycznie przesądzony.

W skład Rady Osiedla wchodzą: Jacek Kołodziej, Łukasz Raś, Jadwiga Szczerbińska, Paweł Krzystyniak, Mateusz Gużyński, Dominik Łazarz, Krzysztof Pękala, Zofia Bielatowicz, Iwona Maryniak, Magdalena Filipczak, Jacek Trojanowski, Magdalena Zielińska, Alina Rzewuska, Ewa Strzałka i Maria Szypuła. Szefem rady został Jacek Kołodziej, wiceprzewodniczącą Magdalena Zielińska, sekretarzem Mateusz Gużyński, a członkami Magdalena Filipczak i Krzysztof Pękala.

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jam
Jam 13.09.2019, 10:21
Czyli żaden zarzut pani Rzewuskiej się nie potwierdził. Burmistrz mówi, że wiedział, radny Rogowski był na spotkaniu, gdzie o tym informowano a jedyny pan Trojanowski zrozumiał pana Cebulę inaczej niż reszta, która była na wyborze zarządu. I po co ta afera? Nudzi się pani Rzewuska.
Jacek
Jacek 13.09.2019, 22:52
toś Jam coś źle zrozumiał, bo większość zarzutów się POTWIERDZIŁO, poza tym, że burmistrz nie wiedział o wyborze zarządu...
Jam
Jam 14.09.2019, 20:24
Z tego co tu napisano wychodzi ze burmistrz jednak wiedzial, Rogowski byl na spotkaniu na ktorym informowano radnych a z tym Trojanowskim to dziwna sprawa slowo przeciwko slowu. Ale reszta rady osiedla byla takze musial on cos zle zrozumiec bo tak to innych tez by nie bylo. Po co w ogole odgrzewac kotleta sprzed wakacji. Od poczatku widac ze wyniki wyborow nie pasuja miejscowym kodowcom i platformersom.
Jacek
Jacek 15.09.2019, 09:06
Jam po pierwsze podpisz się prawdziwym imieniem, bo sadzisz komentarze, jak nasz lokalny znawca z Krakowa od wszystkich tematów. A po drugie przeczytaj ze zrozumieniem mój wcześniejszy wpis!

Pozostałe