W Jasionce usiądziesz za sterami F-35

  • 17.09.2019, 08:13
  • Janusz Grajcar
W Jasionce usiądziesz za sterami F-35
W jakiej temperaturze wrze ciekły azot? Kiedy będziemy mogli polecieć na wycieczkę w kosmos? Ile wspólnego ma fizyka i magia? I czy wszystko dookoła jest rzeczywiście takie jak nam się wydaje? Wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdziecie na Podkarpackim Festiwalu Nauki.

Podkarpacki Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 20-21 września 2019 w,  G2A Arena  w Jasionce koło Rzeszowa. W programie piknik naukowy, wykłady, pokazy, prelekcje popularnonaukowe, wystawy interaktywne, atrakcje dla dzieci i specjalny wieczór festiwalowy. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Podkarpacki Festiwal Nauki to trzecia edycja wydarzenia, która do tej pory odbywała się pod nazwą Festiwal Nauki. Pierwszy odbył się w 2015, kolejny w 2017 roku, kiedy to udział w nim wzięło niemal 20 tysięcy uczestników. Jego pomysłodawcą jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, która w swoich działaniach za cel postawiła sobie popularyzacje nauki i edukacji.  Dlatego też główną ideą przyświecającą festiwalowi jest popularyzacja nauki oraz pokazanie, że odległe nam dziedziny, skomplikowane teorie i zagadnienia, które dla naukowego laika wydają się trudne, nieodgadnione, można zaprezentować w zrozumiałej formule, dającej ogrom satysfakcji z poznawania praw otaczającego nas świata.

W piątek, 20 września, program festiwalu przeznaczony jest do zorganizowanych grup ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W tym dniu oprócz otwartej strefy piknikowej, cyklicznych pokazów naukowych, odbędą się dwa wykłady: „007 – Secret Science Agency” (szkoły podstawowe) oraz „O tym czego nie widać” (szkoły ponadpodstawowe). Na ten dzień wymagana jest rejestracja, która dostępna jest przez stronę internetową festiwalu.

Odbędzie się również międzynarodowy finał konkursu Learn&Fly, organizowanego w ramach projektu o tej samej nazwie. W konkursie na najlepszy model samolotu i najdłuższy lot, rywalizować będą finaliści z Hiszpanii, Portugalii i Polski. Polskę reprezentować będzie Aeroteam, drużyna z Mielca, która ze swoim modelem zwyciężyła w zawodach krajowych, które odbyły się w maju br.  Poza konkursem, odbędzie się również spotkanie instytucji biorących udział w projekcie i prezentacja materiałów powstających w ramach Lear&Fly: STEM Kit czyli materiałów szkoleniowych dla nauczycieli i uczniów, oraz Careers Kit czyli przewodnika po karierze w branży lotniczej w trzech krajach partnerskich. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Sponsorem konkursu Learn&Fly jest firma Pratt&Whitney Rzeszów.

Kolejną częścią programu Podkarpackiego Festiwalu Nauki będzie seminarium „Kwalifikacje przyszłości. Branża lotnicza dla rozwoju Podkarpacia”, skierowane do przedstawicieli biznesu i  edukacji oraz wszystkich zainteresowanych uczeniem się przez całe życie. Podczas seminarium porozmawiamy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, dowiemy się czym jest, dlaczego jest potrzebny, jak wziąć udział w tworzeniu systemu, kto i jak może skorzystać. Zintegrowany System Kwalifikacji, ma na celu podniesienie poziomu kapitału ludzkiego w Polsce poprzez opisanie, uporządkowanie i zebranie wszystkich poszukiwanych na rynku pracy kwalifikacji w jednej bazie – rejestrze kwalifikacji.

Seminarium organizowane jest przez Instytut Badań Edukacyjnych, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, a realizowane jest w ramach projektu „Włączanie kwalifikacji innowacyjnych i potrzebnych społecznie do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz ograniczenie barier w rozwoju ZSK przez wspieranie interesariuszy systemu na poziomie krajowym i regionalnym”.

Drugi dzień Podkarpackiego Festiwalu Nauki czyli 21 września, rozpocznie się o godz. 10.00. Na ten dzień organizatorzy zapraszają wszystkich do spędzenia soboty pod znakiem nauki.  W tym dniu, także będzie można zwiedzać strefę piknikową i brać udział w pokazach naukowych odbywających się na całym terenie G2A Arena.  Oprócz tego będzie można spotkać znakomitych popularyzatorów nauki – „Przebojową Listę Wynalazków” zaprezentują szaleni naukowcy z Laboratorium Pana Korka,  o turystyce kosmicznej opowie Piotr Kosek, znany youtuber, twórca kanału Astrofaza, a o nieoczywistą i niebanalną naukową rozrywkę zadbają Heweliusze Nauki. W strefie wystawienniczej, do Waszej dyspozycji będą symulatory wirtualnej rzeczywistości (m.in. szybowca, samolotu F35, wirtualna podróż tandemem przez GreenVelo, symulatory 9D i 5D), planetarium, łamigłówki matematyczne, zabytkowe pojazdy jak i nowoczesne technologie.

Co więcej zapraszamy wszystkich do strefy eksponatów naukowych rodem z centrum nauki, gdzie w praktyce poznacie najważniejsze prawa nauki z otaczającego nas świata – aerodynamiki, optyki, matematyki, akustyki i mechaniki. Dowiemy się również, jak powstaje szkło i przedmioty z niego zrobione. Będziemy programować roboty i budować modele samolotów. Poznamy historię i życie naszych przodków, wcielimy się w archeologów, nauczymy się kaligrafii, zagramy w gry planszowe Wikingów oraz przetestujemy starożytne machiny oblężnicze. Malowanie twarzy i animacje, gigantyczne klocki oraz zajęcia muzyczne to atrakcje przygotowane dla najmniejszych uczestników. Co więcej o regularnych godzinach na terenie G2A Arena, będą odbywały się pokazy naukowe – sprawdzimy jak bardzo wybuchowa jest chemia,  ile magii jest w fizyce, czy możemy oszukać nasze zmysły oraz odkryjemy wszystkie sekretne przepisy kuchni molekularnej.

Drugi dzień festiwalu zakończy wyjątkowe wydarzenie – Wieczór festiwalowy. Zaplanowane występy artystów, będą nawiązywać do naukowych zagadnień. Przed publicznością wystąpią iluzjonista Roman Słomka Siano Show oraz trio muzyczne The ThreeX. Na Wieczór festiwalowy będzie można wejść wyłącznie z zaproszeniem, które będzie można zdobyć przed festiwalem, m.in. na wydarzeniu na Facebooku, oraz w konkursach organizowanych podczas drugiego dnia imprezy.

Partnerem strategicznym wydarzenia  jest Podkarpackie Centrum Nauki. Partnerami wydarzenia są: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz przedsiębiorstwa z regionu, które od lat wspierają edukację i działania popularyzujące naukę: Pratt&Whitney Rzeszów, Pratt&Whitney Aero Power, Pratt&Whitney Tubes, Lockheed Martin, Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, Safran Transmission Systems Poland, MTU Aero Engines Polska oraz EME Aero. Podkarpacki Festiwal Nauki został objęty Patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Więcej o festiwalu na stronie www.PodkarpackiFestiwalNauki.pl

Janusz Grajcar

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe