Opony, meble i gruz lądują w śmietnikach - zdjęcia

  • 23.09.2019, 11:29 (aktualizacja 23.09.2019, 11:51)
  • Grzegorz Król
Opony, meble i gruz lądują w śmietnikach - zdjęcia
- Te zdjęcia pokazują, że nic sobie nie wymyślamy, że nie szukamy na siłę - mówi Tomasz Baran, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska. Od kilku miesięcy w Dębicy prowadzone są kontrole wiat śmietnikowych, znajdujących się przy blokach.

Choć mieszkańcy bloków deklarowali, że odpady będą segregować, to nie wszyscy to robią. Do śmietników trafiają także stare meble, opony, czy gruz budowlany, choć powinny zostać wywiezione do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na dębickich błoniach. Dlaczego tak się dzieje? Powód wydaje się być oczywisty. Opłata za śmieci segregowane wynosi w Dębicy 14,75 zł od osoby. Za te zmieszane - 23 zł, dlatego właśnie mieszkańcy deklarowali, że będą oddzielać szkło np. od metalu. Za deklaracją na papierze nie idą jednak czyny.

Jeśli w wiatach śmietnikowych zostaną stwierdzone odpady, np. takie jak na zdjęciach poniżej, to miasto może wydać decyzję administracyjną, zmieniającą opłatę dla wszystkich mieszkańców danego bloku. I nie ma znaczenia, że ktoś śmieci segreguje. Jeśli nie robi tego sąsiad, to wyrównanie do stawki 23 zł obowiązywać będzie wszystkich. Także wstecz, jak w przypadku niektórych bloków należących do spółdzielni kierowanej przez Stanisława Olszewskiego, gdzie decyzje dotyczą maja, czerwca i lipca.

Kontrole będą prowadzone nadal. Jeśli wszystko wróci do normy, a mieszkańcy zaczną wywiązywać się z deklaracji segregowania odpadów, to opłaty wrócą do poziomu 14,75 zł. Dlatego warto - choć może to wydawać się dziwne - sprawdzać, co sąsiad wynosi do przyblokowego śmietnika.

Grzegorz Król

Zdjęcia (25)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
selekcjoner
selekcjoner 24.09.2019, 16:24
Szanowna Redakcjo. Proszę lepiej napisać o fakcie zamknięcia PSZOK w Dębicy na cały miesiąc październik b.r. Teraz to dopiero na śmietnikach pojawią się cuda, a dziwnym trafem kontrole zostaną wzmożone i podwyżka murowana...
Lolita
Lolita 24.09.2019, 06:44
Skandal jak zostaly podwyższone oplaty za śmieci, a podobno od nowego roku będzie jeszcze gorzej!!!
Realista
Realista 24.09.2019, 23:08
Żadna segregacja śmieci w 100-u %-ach nie jest możliwa, przy tak zróżnicowanej mentalności społeczeństwa i nie ma się co łudzić, że będzie lepiej!
szafa
szafa 23.09.2019, 13:59
Nie dajmy się zwariować, to wszystko ma służyć MIESZKAŃCOM, a nie Urzędowi Miejskiemu czy Zakładowi Oczyszczania.A stawki oplat są brane z sufitu. Jeżeli Zakład ma wysokie koszty - niech pozwalnia prezesów z nadania politycznego!
tb
tb 23.09.2019, 22:19
proszę wypisać Ich z imienia i nazwiska tych prezesów!
doucz_się
doucz_się 23.09.2019, 19:25
zgodnie z ustawą, system odpadowy gmina ma prawo opłacac WYŁĄCZNIE z wpłąt mieszkańcow, więc PiS nie chce zmienci ustawy, bo chce dowalic wójtom,.

Pozostałe