Podpisali umowę na kolej aglomeracyjną

  • 25.09.2019, 09:09 (aktualizacja 27.09.2019, 09:29)
  • Agnieszka Kruszyńska-Idzior
Podpisali umowę na kolej aglomeracyjną Fot. Urząd Miejski w Dębicy.
- Dzięki kolei aglomeracyjnej mieszkańcy Dębicy nie będą musieli organizować dojazdów do pracy na własną rękę, bo będzie możliwość wygodnego dotarcia do Rzeszowa - mówi Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy.

Projekt realizują samorząd województwa i PKP PLK. Dofinansowanie pochodzi z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Koszt projektu, na realizację którego zostaną podpisane umowy, przekracza 300 mln zł. Kwota wydatków kwalifikowanych to ponad 244 mln złotych. Dofinansowanie w projekcie sięga 85% i wyniesie ponad 208 mln złotych. Razem z taborem to 550 mln zł.
Województwo podkarpackie odpowiada za całość jego realizacji. Gminy mają za zadanie stworzyć parkingi w systemie park and drive, utwardzić drogi dojazdowe, wybudować chodniki i postawić stojaki rowerowe. W ramach projektu to PKP PLK S.A. zbuduje nowy odcinek linii kolejowej z Rzeszowa do Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka.
24 września marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Ewa Draus oraz reprezentanci 16 gmin z Podkarpacia podpisali umowy na realizację projektu: Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA: Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej.
Podmiejska Kolej Aglomeracyjna to jeden z większych projektów infrastrukturalnych, realizowany przez samorząd województwa.
 

Agnieszka Kruszyńska-Idzior

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe