Czas kotłów węglowych się kończy. Wymiana w czterech gminach

  • 02.10.2019, 12:49 (aktualizacja 03.10.2019, 10:27)
  • Janusz Grajcar
Czas kotłów węglowych się kończy. Wymiana w czterech gminach fot. freeimages.com
W blisko tysiącu domów na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki na przełomie 2020 i 2021 roku wymienione zostaną kotły centralnego ogrzewania. Obszar realizacji zadania obejmuje m.in. cztery gminy powiatu dębickiego: Dębica, Pilzno i Żyraków i miasto Dębica.

W ramach przedsięwzięcia wykonanych zostanie 882 instalacji kotłów gazowych, 37 kotłów na biomasę oraz 21 węzłów ciepła w domach prywatnych. Powstanie też 11 węzłów ciepła sieciowego w budynkach wielorodzinnych.

Związek Gmin Dorzecza Wisłoki podpisał umowę na dofinansowanie projektu Poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródeł ciepła w domach prywatnych na terenie gmin należących do ZGDW. Dotacja pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014—2020.

Od 3 października będą podpisywane umowy uczestnictwa z mieszkańcami, którzy złożyli deklaracje i zostali zakwalifikowani do projektu. Indywidualny termin podpisania umowy zostanie przekazany telefonicznie każdej osobie przez pracownika danego urzędu. Treść umowy jest obligatoryjna i nie podlega indywidualnym negocjacjom, a zasady uczestnictwa w projekcie są takie same dla wszystkich mieszkańców.

Planowany okres wykonywania projektów dla realizacji inwestycji to październik 2019 r. - styczeń 2020 r. W tym czasie należy się spodziewać kontaktu ze strony projektanta, który wykona uzgodnienia projektowe w poszczególnych budynkach mieszkalnych pod kątem lokalizacji nowego źródła ciepła i prac koniecznych do wykonania w celu jego podłączenia.

Zakres dokumentacji projektowej (w przypadku wymiany starego kotła na kocioł gazowy) nie będzie obejmował doprowadzenia gazu do miejsca włączenia nowego kotła. Prace te, jak również wszystkie związane z tym, a niezbędne do wykonania, formalności w szczególności: warunki rozbudowy instalacji gazowej i pozwolenie na budowę, należy wykonać do czasu montażu nowego kotła. Miejsce montażu nowego kotła zostanie wskazane podczas uzgodnień projektowych.

Montaż źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych rozpocznie się w drugim kwartale 2020 r. i potrwa do połowy 2021 r.

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Antysmog
Antysmog 08.10.2019, 12:12
Wszelkie programy dofinansowują tylko wymianę z kopciucha na gazowy. To jawna dyskryminacja tych, którzy chcieliby wymienić stary gazowy na nowy gazowy. Podejrzewam, że gdyby jakiś dobry prawnik się do tego zabrał to zaraz by polikwidowali takie ograniczenia. A w ogóle najlepszym rozwiązaniem byłaby niska cena gazu dla osób fizycznych ogrzewających domy, może by się wtedy okazało, że państwo mniej to będzie kosztować niż dofinansowanie wymiany źródeł ciepła. Gdyby gaz był tańszy to ludzie sami przechodziliby na ogrzewanie gazowe.
K
K 08.10.2019, 07:53
A co z osobami, które pomyślały już dawno temu i przez ostatnie 20 lat nie truły miasta kopciuchami? Nasz piec gazowy ma prawie 20 lat i się już psuje, a koszty wymiany bardzo duże... Niestety ludzi, ktorzy się do smrodu nie przyczyniali to nikt wesprzeć nie chce :(
I tak źle i tak niedobrze
I tak źle i tak niedobrze 08.10.2019, 15:05
Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził!
to wcale nie śmieszne
to wcale nie śmieszne 08.10.2019, 11:30
Te osoby płacą za wymianę kopciuchów.

Pozostałe