Wywieźli Żydów z getta, a potem sami zginęli

  • 02.10.2019, 14:36
  • Agnieszka Kruszyńska-Idzior
Wywieźli Żydów z getta, a potem sami zginęli
Historia rodziny Skwirów to jedna z pięciu, którą dotknęła pacyfikacja, i o której opowiada wystawa „Ku pamięci miejsc historią wojny naznaczonych”. Przez rok można ją oglądać w dworku w Żyrakowie.

- W czasie wojny dwaj bracia Skwirowie wyprowadzili z getta rodziny Gruberów, Golsztajnów i Hirszów - opowiada Agnieszka Weryńska-Przybyś, organizatorka wystawy z Gminnego Centrum
Kultury i Promocji.
22 marca 1943 roku był dla Skwirów wyjątkowy, z powodu zaręczyn ich siostry Władysławy. Dzień później w ich domu wydarzyła się tragedia. O świcie przyszli Niemcy i najpierw zastrzelili dwóch braci, Kazimierza i Wojciecha oraz jej narzeczonego Piotra. Potem sierotę Jana, który się u nich wychowywał. Władysława ukryła się pod łóżkiem, na którym siedziała jej matka z 12-letnią siostrzenicą. One zginęły, Władysława przeżyła.
- Wybiegła z płonącego domu, raniły ją odłamki granatu i była poparzona - wspomina Agnieszka Weryńska-Przybyś.
Niemcy na końcu podpalili dom Skwirów i poszli zabijać sąsiadów. Władysława Bartkowicz przeżyła wojnę, tak samo jak uratowani przez jej bliskich Żydzi, od których po wojnie dostawała z Izraela listy. Zmarła w marcu ubiegłego roku, w wieku 98 lat. Wystawa pt. Ku pamięci miejsc historią wojny naznaczonych, podzielona została tematycznie: wybuch wojny, okupacja, pacyfikacje, obóz, Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, Armia Krajowa. Prezentuje dokumenty, manierki, menażki, elementy karabinów i fotografie. Niektóre zdjęcia pokazywane są pierwszy raz. Są też współczesne, pokazujące miejsca ważne pod względem historycznym, wykonane przez uczestników warsztatów fotograficznych. Wystawa zorganizowana została w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i będzie cały czas uzupełniana.
- Mieszkańcy przynoszą nam pamiątki z czasów wojny po swoich bliskich. Gdyby ktoś jeszcze takimi dysponował, zachęcamy, aby nam je użyczył - dodaje Agnieszka Weryńska-Przybyś.

Agnieszka Kruszyńska-Idzior

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe