Okupowane Pilzno zobaczysz na zdjęciach

  • 04.10.2019, 12:16
  • Tomasz Ratuszniak
Okupowane Pilzno zobaczysz na zdjęciach 17 stycznia 1945 r. - wkroczenie oddziałów polskich i radzieckich do Pilzna. Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Regionalnego.
Dziś (piątek 4 października) o godz. 16:00 w Muzeum Regionalnym w Pilźnie otwarta zostanie nowa wystawa zatytułowana Migawki z dni wojennych. Pilzno w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945.

Wystawa wpisuje się w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, a także 665. rocznicę lokacji miasta Pilzna. Dodatkowo jej wernisaż odbędzie się dokładnie w 5 lat od otwarcia pilzneńskiego muzeum.
- Głównym zamierzeniem ekspozycji jest próba prezentacji – przez pryzmat zachowanych eksponatów - najważniejszych wydarzeń i faktów z okresu okupacji niemieckiej w mieście - tłumaczy Marzena Baum-Gruszowska, kustosz muzeum.
Okupacyjną rzeczywistość przybliżają zdjęcia, mapy, czy fotokopie artykułów z ówczesnej prasy.
W piątek 4 października o godz. 16:00 w Muzeum Regionalnym w Pilźnie otwarta zostanie nowa wystawa zatytułowana Migawki z dni wojennych. Pilzno w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945.
Ukazują one kolejne dni, miesiące i lata okupacji, poczynając od zajęcia miasta przez wojska niemieckie, codzienność okupacyjną, bezwzględne egzekwowanie prawa ustanowionego przez okupanta, aż po wyzwolenie Pilzna.
Częścią ekspozycji będą również informacje o walkach mieszkańców gminy Pilzno w okolicznych oddziałach partyzanckich Armii Krajowej, a także na wielu frontach II wojny światowej. Zobaczyć też będzie można oryginalne militaria i akcesoria wojskowych z czasów wojny.
Wernisaż wystawy wzbogaci diorama przygotowana przez Sekcję Rekonstrukcji Historycznej im. 16 Pułku Piechoty w Tarnowie.
Samą wystawę będzie można oglądać w muzeum do 28 lutego przyszłego roku.

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe