Gosiu... nie dorastaj!

  • 04.10.2019, 23:06 (aktualizacja 05.10.2019, 00:08)
  • Tomasz Ratuszniak
Gosiu... nie dorastaj! Małgorzata Surowiec podczas wernisażu.
Dorośnij! to tytuł wystawy Małgorzaty Surowiec, którą od dziś oglądać można w sali im. Franciszka Szczerbińskiego (dawnej sali debiutów) w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury. W sali głównej malarstwo prezentuje Robert Bubel, a w sali audiowizualnej goszczą akwarele Moniki Bielat-Sobiczewskiej.

Choć to świetne obrazy Roberta Bubla powinny cieszyć się największym zainteresowaniem, to podczas wernisażu cała uwaga skupiona była na tym co pokazuje debiutująca Małgorzata Surowiec. I to nie tylko dlatego, że niespełna osiemnastoletnia uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy mogła liczyć na obecność rodziny i znajomych, czy koleżanek i kolegów z klasy. Ale i dlatego, że bywalcy galerii znają ją od lat i na bieżąco śledzą rozwój jej talentu.

Gosia, bo tak zwracał się do niej Ryszard Kucab, szef galerii, od dziesięciu lat przy Akademickiej 8 uczy się malarstwa i rysunku. W 2015, 2016, 2018 i 2019 brała udział w plenerach malarskich organizowanych przez Starostwo Powiatowe. Jest finalistką konkursu o stypendium artystyczne w Akademia High School i uczennicą Salwatorskiego Studium Artystycznego w Krakowie.

Jan Borek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury przypomniał podczas wernisażu, że Małgorzata Surowiec świetnie poradziła sobie występując w spektaklu wystawionym podczas jednej z wystaw środowiskowych, a  wyreżyserowanym przez Marka Krystka, a Elżbieta Zymróz-Bodziany, choreografka i instruktorka tańca, że pod jej okiem stawiała pierwsze kroki taneczne. Jakby tego było mało, licealistka jest też absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej.

W sali Franciszka Szczerbińskiego oglądać można jej wystawę retrospektywną. Pokazuje na niej swoje prace począwszy od tych, które namalowała jako dziecko, przez okres kopiowania, aż po te, które wykonała w ostatnim czasie. Są też fotografie nawiązujące do tych zrobionych przed laty, lustrzana instalacja i animacja wideo.

- Mieliśmy ostatnio wystawę prac dyplomowych studentów, na której można było zobaczyć animacje. Ta w żaden sposób im nie ustępuje - przekonuje Ryszard Kucab.

Wystawa Małgorzaty Surowiec ma przekorny tytuł Dorośnij! Ale zdaje się, że autorka dobrze wie, że dorastać nigdy nie powinna, by nie stracić świeżości spojrzenia, którą ma dzisiaj. Pisze o tym zresztą we wprowadzeniu do wystawy.

- Dorastając, stając się coraz bardziej dojrzalszymi, ułożonymi, wprowadzanymi we normy społeczne, często tracimy wrodzoną ciekawość, kreatywność, a nawet miłość do samego siebie. Najlepszym tego dowodem jest to, że dzieci nie przejmują się tym jak np. wyjdą na zdjęciach - naturalnie, od urodzenia kochają siebie i swoje ciało - po prostu cieszą się chwilą. Podczas okresu dorastania, otoczenie często stara się zaszufladkować, zamknąć w ramy, a tym samym zabić naszą wrodzoną kreatywność i wrażliwość. Przez wpływy kultury, trendów, wstydzimy się tego, co jest przecież najbardziej naturalne - swojego ciała - nagości, włosów, czy też odstającego brzucha. Warto więc brać przykład z dzieci - ich czystej, nieskalanej szczerości, ciekawości, kreatywności i nie zaniedbywać własnej - przekonuje.

O wystawie przeczytać będzie można również w najnowszym numerze OL, który trafi do sprzedaży we wtorek 8 października.

Tomasz Ratuszniak

Zdjęcia (41)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe