Mateusz Cebula: W Dębicy nie było pogromu Żydów

  • 05.10.2019, 22:45 (aktualizacja 07.10.2019, 13:28)
  • Tomasz Ratuszniak
Mateusz Cebula: W Dębicy nie było pogromu Żydów Mateusz Cebula na swoim profilu prezentuje zdjęcia instalacji. Jako ich autora wskazuje Przemysława Czarnka i dziennikzachodni.pl.
Instalacja Doroty Nieznalskiej, którą pokazuje na XI Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej - Otwarte Miasto/Gość-Inność w Lublinie zainteresowała Mateusza Cebulę, przewodniczącego Rady Miejskiej w Dębicy. Nie bez przyczyny. Dębica wymieniana tam jest jako jedno z miast, w których doszło do sąsiedzkiego pogromu społeczności żydowskiej w okresie II wojny światowej.

Na informację o instalacji Doroty Nieznalskiej Mateusz Cebula natknął się na profilu facebookowym wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka. Ten w filmie, który opublikował na FB nazywa instalację artystki antypolskim skandalem, hańbą i antypolonizmem.

Instalacja, o której mowa, składa się z drewnianych witaczy z wyciętymi w desce nazwami miejscowości gdzie w latach 1941-1946 doszło do pogromu ludności żydowskiej. Uzupełnia ją tablica na której można przeczytać m.in. że "grupowe zabijanie sąsiadów dokonywane było najczęściej z własnej inicjatywy. Polscy sąsiedzi, kaci kierowali się niskimi instynktami, nienawiści, skąpstwa - chęcią łatwego zysku, antysemityzmem. Ekstremalną sytuacją są przykłady są pogromy w Kielcach, Krakowie, czy Rzeszowie".

- Wedle przedstawionych tam informacji w Dębicy miały rzekomo miejsce sąsiedzkie pogromy społeczności żydowskiej w okresie II wojny światowej. Pierwszy raz słyszę o takich wydarzeniach, nie potwierdza ich też ich szybka kwerenda w dostępnych w sieci źródłach - pisze Mateusz Cebula.

Przekonuje, że jest to skandaliczna sytuacja, która nie może pozostać bez echa. Dlatego też napisał już do autorki instalacji z prośbą o odniesienie się do tej sytuacji i przedstawienie źródeł jakoby Dębica była miejscem pogromów społeczności żydowskiej.

- Wszak mamy piękne karty naszej historii, gdzie ówcześni mieszkańcy ziemi dębickiej nieśli pomoc Żydom, szereg z nich wyróżniono tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata - przekonuje przewodniczący.

Tymczasem wystarczy wejść na stronę festiwalu, by przeczytać, że w przypadku tego projektu Dorocie Nieznalskiej chodziło przede wszystkim o obszar Lubelszczyzny, gdzie również znajduje się miejscowość o nazwie Dębica. I to prawdopodobnie o tę Dębicę chodzi artystce.

Twierdzi ona, że wszystkie sąsiedzkie pogromy Żydów na tym terenie zostały udokumentowane i  opisane m.in przez: Joannę Tokarską-Bakir w książce: "Okrzyki pogromowe. Szkice z antropologii historycznej Polski 1939-1946", Mirosława Tryczyka w "Miastach śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów”, Jana Grabowskiego w pozycji "Judenjagd. Polowanie na Żydów 1942-1945. Studium dziejów pewnego powiatu", czy B. Engelkinga w publikacji pt.” Jest taki piękny słoneczny dzień …Losy Żydów szukających ratunku na wsi polskiej 1942-1945".

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Daj se spokój
Daj se spokój 07.10.2019, 07:47
Daj Pan spoczywać w spokoju tym nieszczęsnym ludziom.
Aniela
Aniela 06.10.2019, 22:44
Brawo Panie Mateuszu!!!Pewno wielu komentujacych w tym autor tekstu zadowolili sie pierwszymi sensacjnymi domyslami,iz to napewno nie o ta Debice chodzilo autorce...a tu zonk...sama przyznala,ze o ta...Ciagle dybiecie na jego wpisy,a po raz,kolejny udowodnil Wam,ze jego zaangazowanie i wiedza ogolna jest horrendalna...nie dziwie sie,ze co po niektorzy zazdroszcza....Panie Mateuszu wiele osob Panu kibicuje i podziwia!!!
omnibus
omnibus 07.10.2019, 13:59
Ta horrendalna wiedza nazywa się google.
Mateusz Cebula
Mateusz Cebula 06.10.2019, 22:01
W międzyczasie otrzymałem odpowiedź od autorki instalacji - zwróciłem się wczoraj do tej pani mailowo prosząc o sprecyzowanie, o którą to Dębicę chodzi. Odpowiedź dotarła dzisiaj i zacytuję kluczowy fragment: "W instalacji przywołuję oczywiście Dębicę - miasto z województwa podkarpackiego".

Chciałbym zobaczyć teraz miny tych wszystkich "śmieszkujących" sobie ze mnie przez ostatnią dobę osób :) Jak więc widać - sama autorka instalacji potwierdza, że chodzi o naszą Dębicę jako miejsce rzekomych pogromów sąsiedzkich na ludności żydowskiej w latach 1941-1946. I tą sprawę trzeba będzie bardzo dogłębnie zbadać, bo dotychczas nie przewijał się lokalnie wątek takich zdarzeń - wręcz możemy być dumni z szeregu mieszkańców ziemi dębickiej wyróżnionych tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Myślę, że pilnie zostaną podjęte stosowne działania przez burmistrza celem ustalenia faktów a następnie adekwatnej reakcji.

A wracając do "śmieszkujących" - będę pozytywnie zaskoczony jeśli przejdzie im przez klawiaturę publiczne napisanie słowa "przepraszam".
Karolek
Karolek 07.10.2019, 19:02
Nie zapytał Pan o rok, a chociażby porę roku. Powinna być znana data. Ciekawe z jakich materiałów historycznych w tym przypadku korzystała autorka książki, może w bibliografii podane jest źródło.
Jan
Jan 06.10.2019, 18:21
Nie ma co się dziwić,jeśli "źródła" to pozycje antypolskich apogletów żydowskich J. Grabowskiego i Barbary Engelking,których pseudonaukowe pozycje zostały zweryfikowane i udowodniono,iż wiele podanych przez nich "faktów" faktami nie było. Paszkwile Grabowskiego,Engelking i Grossa wpisują się w antypolską kampanię środowisk żydowskich na Zachodzie.
Eryk
Eryk 06.10.2019, 12:05
Ale kompromitacja...
Tomek
Tomek 07.10.2019, 06:51
Wychodzi na to, że skompromitowali się wszyscy wyśmiewający przewodniczącego rady. Autorka instalacji potwierdza, że to nasze miasto było miejscem pogromów...
miksu
miksu 07.10.2019, 15:30
no chyba nie, bo innym odpisała, że jednak nie o nasze miasto chodziło hahahhaahha
Y'on
Y'on 06.10.2019, 12:04
Nie sądzę, żeby chodziło tutaj o tę Dębicę, ale mniejsza z tym. W styczniu będziemy obchodzić Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu - przyjadą delegacje oddać hołd pomordowanym pod dębickim pomnikiem poświęconym lokalnej ludności żydowskiej, wtedy władze zyskają świetną okazję, by tę sprawę wyjaśnić.
Mateusz Cebula
Mateusz Cebula 06.10.2019, 11:05
Szanowni Państwo! Na nieszczęsnej tablicy napisano o pogromach na ludności żydowskiej w latach 1941-1946 przeprowadzonych w Polsce (nie precyzuje się, że chodzi wyłącznie o Lubelszczyznę) jako grupowym zabijaniu sąsiadów powodowanym chciwością. Oto informacje, jakie mamy w sieci o poszczególnych miejscach wskazanych na tablicy:
- Ludmiłówka - wieś w woj. lubelskim (pogrom w latach 1942-1943 popełniony przez komunistycznych partyzantów Gwardii Ludowej, a nie sąsiadów)
- Goźlice - wieś w woj. świętokrzyskim (jedyna wzmianka, jaką znalazłem to o rodzinie Politów z Goźlic, którzy pomagali Żydom w czasie pogromów w niedalekim Klimontowie)
- Przytyk - dawniej miasto, obecnie wieś w powiecie radomskim (w sieci są informacje o starciach polsko-żydowskich w marcu 1936 r., więc nie w rzeczonym okresie 1941-1946)
- Słomniki - miasto w woj. małopolskim (sieć mówi głównie o zbrodniach niemieckich, jest jedna wzmianka o wystąpieniach antysemickich zaraz po wojnie w czerwcu 1945 r.)
- Szczebrzeszyn - miasto w woj. lubelskim (w sieci mowa o pogromie dokonanym przez... Kozaków Chmielnickiego w XVII w.)
- Miechów - wieś w woj. dolnośląskim, wieś w woj. lubuskim, miasto w woj. małopolskim, wieś w woj. mazowieckim albo wieś w woj. wielkopolskim (w sieci są informacje zbieżne z tymi o Słomnikach (Miechów krakowski leży niedaleko), czyli zbrodniach niemieckich)
- Kraśnik - miasto w woj. lubelskim, wieś w woj. świętokrzyskim i wieś w woj. zachodniopomorskim (w sieci mowa o pogromie z 1943 r. popełnionym w lubelskim Kraśniku przez komunistycznych partyzantów Gwardii Ludowej, a nie sąsiadów)
- Klimontów - wieś w woj. świętokrzyskim (nawet dwie), wieś w woj. małopolskim, wieś w woj. dolnośląskim (były pogromy w Klimontowie świętokrzyskim w okresie wojennym)
- Przedbórz - miasto w woj. łódzkim, wieś w woj. kujawsko-pomorskim, wieć w woj. mazowieckim i wieś w woj. podkarpackim (jest informacja o mordzie z maja 1945 r. z łodzkiego)
- Jugoszów - wieś w woj. świętokrzyskim (jest informacja o pogromie w wykonaniu Niemców i incydentach antysemickich tuż po wojnie).
Jak więc widać - trudno się zgodzić z tezą, że "chodziło przede wszystkim o obszar Lubelszczyzny", bo nie licząc Dębicy - na 10 miejscowości jedynie TRZY są na terenie woj. lubelskiego, reszta jest w innych regionach kraju. Co więcej, nie we wszystkich tych miejscach są informacje o pogromach, a jeśli już to często niemieckich a jeśli już polskich, to z innych okresów historycznych, a jeśli z okresu wojennego to dokonywanych przez komunistyczną partyzantkę. Sama instalacja zawiera też Rzeszów czy Kielce, które lubelskie też raczej nie są...
Oczywiście szukałem też informacji o pogromie w lubelskiej Dębicy - ale też nic nie znalazłem. Wystąpiłem do p. Niezalskiej o podanie źródeł i o którą Dębicę chodzi jak również do historyka, na którego się powołuje.
Ale jak widać - niespójności co do nazw miejscowości jest tutaj cała masa, nie we wszystkich są też jakieś wzmianki o pogromach sąsiedzkich (praktycznie w żadnym się to nie potwierdza). Nawet sam pan redaktor pisze we wstępie: "Dębica wymieniana tam jest jako jedno z miast, w których doszło do sąsiedzkiego pogromu społeczności żydowskiej w okresie II wojny światowej.". A miasto Dębica mamy jedno w Polsce. Generalnie też, jeśli chodzi o rozpoznawalność to chyba mimo wszystko nasza Dębica jest rozpoznawalna bardziej niż wieś w woj. lubelskim czy dwie wsie w woj. zachodniopomorskim. Niestety zatem pierwsze skojarzenie co do rzekomych pogromów pada raczej na naszą Dębicę... Stąd takie sprawy należy wyjaśniać i wyrażać się precyzyjnie, jeśli dana miejscowość występuje więcej niż jeden raz w kraju.
Darek
Darek 06.10.2019, 18:31
jaki sens ma zajmowanie się tym, gdyby M. Cebula tego nie nagłośnił to nikt by o tym nawet się nie dowiedział, a tak ta pseuda artystka ma darmową reklamę.
###
### 06.10.2019, 17:03
Bez przesady!
teedi
teedi 06.10.2019, 12:07
Kończ Waść...

Pozostałe