Sobota, 19.10.2019

Fatalna jakość powietrza

  • 08.10.2019, 08:59 (aktualizacja 08.10.2019, 12:57)
  • Grzegorz Król
Fatalna jakość powietrza
W nocy, w okolicy ul. Cichej jakość powietrza była bardzo zła. Dzisiejszego poranka niewiele lepiej było i ciągle jest, na ul. Świętosława, w rejonie Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej Dębica-Kędzierz.

Pomiar pyłów PM10 około północy dał wynik 188 µg/m³, czyli 376% normy. Z kolei PM2.5 było 112 µg/m³ - 448% normy. Trochę lepsza sytuacja była w centrum miasta oraz na Kępie.

Dzisiaj rano złej jakości powietrzem oddychali mieszkańcy ul. Świętosława. Pomiar PM10 pokazywał wynik 156 µg/m³ - 313% normy, a PM2,5 103 µg/m³ - 414%. Z każdą godziną jest lepiej, ale normy nadal są przekroczone.

Grzegorz Król
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
hajer
hajer 10.10.2019, 12:57
Co my tam mamy w okolicy Swiętoslawa - MPEC? Mieszkańcy chyba w nocy nie wstają, aby napalić? Może filtry w MPEC coś nie tak? Sprawdzał to ktoś? Może to tak, jak w kopalni czujniki metanu?
mario
mario 09.10.2019, 20:40
Antysmogu,
dofinansowanie do wymiany starego nieefektywnego pieca oraz do termomodernizacji to bardzo dobre rozwiązanie. Mamy zarówno efekt klimatyczny jak i ekonomiczny (mniejsze zużycie paliwa ). Aktualna cena gazu to niestety pokłosie podpisanej pod koniec 2010 roku przez Waldemara Pawlaka będącego wtedy wicepremierem w rządzie Donalda Tuska fatalnej, wieloletniej umowy gazowej z Rosją. Premier Tusk uznał to za wielki sukces Polski. W rzeczywistości była to klęska.

https://www.money.pl/gospodark…
Antysmog
Antysmog 09.10.2019, 12:54
Gdyby ludzi było stać na gaz to by nim palili. Niestety ogrzewanie gazem jest sporo droższe niż węglem. Grzanie gazem jest dużo wygodniejsze i czystsze, gdyby tylko jeszcze było tańsze to nie trzeba by żadnych programów typu "czyste powietrze" a ludzie sami wymienialiby kopciuchy. Co z tego, że rząd czy samorząd sfinansują mi w części wymianę pieca, skoro później będę płacić dwa razy tyle za ogrzewanie domu.
Jakoś żadna z partii politycznych nie ma w swoich postulatach obniżenia ceny gazu, a byłoby to rozwiązanie tańsze, prostsze i dużo skuteczniejsze jeśli chodzi o aspekt ekologiczny niż dublujące się "czysta energia", "mój prąd", ulga termomodernizacyjna czy dopłata do samochodów elektrycznych.
Ta ostatnia to już absurd jak Himalaje. Rząd proponuje dopłacać najbogatszym (bo tylko ich będzie stać na zakup nowego auta elektrycznego w cenie ok. 125000) po 37500 zł na samochód. Gdyby to było osławione milion samochodów Morawieckiego to dofinansowanie państwa wyniosłoby 37,5 miliarda złotych. A efekt ekologiczny mizerny, bo najbardziej uciążliwy dla ludzi jest smog pochodzący z tzw. niskiej emisji czyli kominów domów jednorodzinnych, który ujawnia się gdy nadchodzi zima i rozpoczyna się sezon grzewczy. Smog komunikacyjny jest dużo mniej straszny.
W Polsce odbiorcy indywidualni zużywają ok. 7,5 mld m3 gazu rocznie. Zakładając, że chcemy doprowadzić do podwojenia tego wyniku, to otrzymujemy 15 mld m3. Gaz tańszy o 1 zł za m3 kosztowałby zatem nasze państwo (nas wszystkich) 15 mld zł rocznie. Nie stać nas na to? A kopciuchy wyginęłyby wtedy same bez żadnych dotacji.
Suski
Suski 10.10.2019, 13:03
biegasz do studni z wiadrem? a merytorycznie masz rację, za cywilizację musimy płacić, byle racjonalnie, a z tym to różnie bywa, polityka vs. gospodarka....
Darek
Darek 10.10.2019, 12:10
jakie dwa razy droższe? chyba że palisz w domu śmieciami, drewno ukradniesz z lasu a węgiel to najgorszej jakości miał, to się zgodzę, Mi gazem wychodzi taniej niż węgiel, dobry węgiel jakościowo i energetycznie to ponad 1000zł/tonę. Gaz ustawiam sobie temperaturę jaką chcę mieć i mam ciepło przez cały dzień, a nie muszę wstawać nad ranem do węgla by zapalić i mieć ciepło w domu oraz uwalony jak górnik. Oczywiście dom musi być ocieplony i szczelne okna, bez tego można zapłacić za gaz drożej.
chyba nie
chyba nie 09.10.2019, 16:27
Jestem za, a górnicy z 240 związków zawodowych też za niższymi cenami gazu?
Darek
Darek 09.10.2019, 11:19
I co robi Straż Miejska? powinni dzień w dzień robić naloty i kontrolować i wlepiać codziennie kary, za to płacone mają z podatków miejskich, kuźwa kpina jakaś, czy ci troglodyci, którzy tak trują nie mają świadomości że szkodzą przede wszystkim sobie i najbliższym. Cisną się na usta znacznie gorsze słowa ale posta wtedy usuną.
elektorat
elektorat 10.10.2019, 13:06
Nie wiesz kto i skąd po jakich cenach sprowadza troglodytom węgiel i po co?
ona
ona 09.10.2019, 18:33
A czym mają ogrzewać domy? Palą w piecach węglem Ogrzewanie gazem tak jak napisał wyżej Antysmog jest zdecydowanie droższe. Wypowiedź Antysmoga jest w 100% trafna:)







Pozostałe