Zaczną od grobów pisarza, dowódcy i rotmistrza

  • 10.10.2019, 21:48
  • Tomasz Ratuszniak
Zaczną od grobów pisarza, dowódcy i rotmistrza Grobowiec Jerzego Żuławskiego. fot. Urząd Miejski w Dębicy.
55 tys. zł zdobyło miasto z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na renowację mogił na cmentarzu wojskowym.

Za te pieniądze, jak twierdzi wiceburmistrz Maciej Małozięć, uda się wyremontować trzy najstarsze groby. Przede wszystkim grobowiec pisarza Jerzego Żuławskiego, którego 105. rocznica śmierci przypada w przyszłym roku.I nie chodzi tylko o  wyczyszczenie, czy renowację pomnika, ale również odtworzenie jego ogrodzenia.
Dwie kolejne mogiły, które zostaną wyremontowane to miejsca pochówku podpułkownika Józefa Dunin-Borkowskiego, dowódcy 9. Pułku Ułanów Małopolskich i rotmistrza Adolfa Lachowicza. W 2020 roku mija 100 lat od ich śmierci.
- Dlatego ich nagrobki również chcemy wyremontować w pierwszej kolejności - tłumaczy Maciej Małozięć.
Dodaje, że to dopiero początek prac, które miasto chce przeprowadzić na terenie cmentarza wojskowego. W miarę pojawiania się kolejnych możliwości zdobycia pieniędzy na remont mogił, miasto będzie chciało z nich korzystać.
W kolejne czeka też niszczejące ogrodzenia nekropolii.
- Rozmawialiśmy już na ten temat z konserwatorem zabytków, który poradził aby na razie prowizorycznie zalepić ubytki. W późniejszym okresie czekać nas będzie jednak jego odbudowa. Tylko na to będą już potrzebne dużo większe pieniądze - zastrzega Maciej Małozięć.

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe