Ławka już jest, przy niej stanie sekretarzyk - zdjęcia

  • 16.10.2019, 12:41 (aktualizacja 16.10.2019, 14:12)
  • Janusz Grajcar
Ławka już jest, przy niej stanie sekretarzyk - zdjęcia
Już wkrótce przy ławce stojącej pod figurką św. Jadwigi koło Ratusza ustawiony zostanie sekretarzyk. Te plany zdradzili organizatorzy podczas dzisiejszych obchodów patronki miasta.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Jadwigi, której przewodniczył ksiądz proboszcz Ryszard Piasecki. W czasie kazania zwrócił się szczególnie do młodych, by pamiętali o modlitwie do patronki miasta. Podkreślał, że choć wywodziła się z książęcego rodu, pomagała ubogim tak jak tylko mogła.

- Chodziła bez butów. Jej mąż z troski o nią poprosił jej spowiednika, by podczas spowiedzi nakazał jej nosić buty. Co wtedy zrobiła, przywiązała je sobie do paska, którym była przepasana - opowiadał ks. Piasecki.

Podczas oficjalnych obchodów pod pomnikiem delegacje władz samorządowych oraz przedstawiciele szkół i instytucji miejskich złożyli wiązanki, a grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Dębicy odśpiewała hymn do św. Jadwigi. Ich koleżanka Milena Maguda wyrecytowała zaś wiersz o patronce autorstwa Marty Pacanowskiej.

Wszyscy uczestnicy zostali też zaproszeni na sesję naukową w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego. Towarzyszyła je wystawa pt. Święta Jadwiga Śląska Patronka Dębicy, Polski i Europy, do której wprowadzenie przedstawił Jacek Dymitrowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy.

Goście mogli też wysłuchać wykładu dr. Piotr Drąga z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pt. Święta Jadwiga Śląska patronka społecznej wrażliwości.

Janusz Grajcar

Zdjęcia (29)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kuliwaszko-gajowy.
Kuliwaszko-gajowy. 16.10.2019, 16:34
A, konfesjonał też?
one
one 16.10.2019, 16:12
proponuje aby zasiegnac info o laweczkach w nemo u szefunia jakos rowna cenie. juz sprawdzone wiec

Pozostałe