Patron dębickiej ulicy na 10-złotowej monecie

  • 16.10.2019, 13:29
  • Janusz Grajcar
Patron dębickiej ulicy na 10-złotowej monecie
Oddział Okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie serdecznie zapraszają na promocję monety Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni – Łukasz Ciepliński „Pług”. Bohater ten brał m.in. udział w akcjach bojowych w Dębicy, jest patronem jednej z ulic na os. Kępa.

Impreza rozpocznie się w środę 17 października o godz. 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie przy ul. Stefana Okrzei 7.

Program:

18.00-18.20 – powitanie gości, wystąpienia okolicznościowe i wręczenie monet kolekcjonerskich Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni – Łukasz Ciepliński „Pług”

18.20-18.30 – dr Mirosław Surdej, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie – Pamięci Łukasza Cieplińskiego

18.30-19.30 - koncert CIEPLIŃSKI Ja odchodzę Ty zostajesz – Aleksander Berkowicz wraz z Zespołem

19.30-19.45 - przerwa kawowa

od 19.45 – widowisko Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni

Informacja o monecie:

16 października 2019 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł – Łukasz Ciepliński ps. „Pług”.  

Łukasz Ciepliński w wojnie obronnej 1939 r. jako dowódca kompanii przeciwpancernej walczył w bitwie nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej. Gen. Tadeusz Kutrzeba odznaczył go osobiście Orderem Virtuti Militari V klasy za zniszczenie z działka przeciwpancernego sześciu niemieckich czołgów i dwóch wozów dowódczych. Brał udział w obronie Warszawy. (...) W Rzeszowskiem działał w strukturach Organizacji Orła Białego/ZWZ/AK. (…) Zorganizował świetnie funkcjonującą strukturę wywiadu i kontrwywiadu, likwidującą niemieckich konfidentów. To podlegli mu konspiratorzy przechwycili części pocisków V-1 i V-2 oraz wykryli jedną z tajnych kwater Hitlera. W ramach akcji „Burza” brał udział w wyzwalaniu Rzeszowa. Jako przeciwnik ujawniania się AK-owców przed drugim okupantem − sowieckim − przeszedł do konspiracji. (...) Działał w kolejnych antysowieckich organizacjach: NIE, Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj, w końcu w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. W styczniu 1947 r. stanął na czele IV Zarządu Głównego WiN. (...) Urząd Bezpieczeństwa aresztował go 28 listopada 1947 r. w Zabrzu. W katowni bezpieki przy ul. Rakowieckiej w Warszawie przeszedł trwające trzy lata brutalne przesłuchania. (...) Pod wpływem bicia Ciepliński ogłuchł na jedno ucho, a kiedy nie mógł już chodzić o własnych siłach, na przesłuchania wnoszono go na kocu. 14 października 1950 r. krzywoprzysiężny sąd skazał go „na pięciokrotną karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz przepadek całego mienia”. Przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie mówił: „Staję przed zarzutem zdrady narodu polskiego, a przecież już w młodości życie moje Polsce ofiarowałem i dla niej chciałem pracować. Dla mnie sprawa polska była największą świętością”. (...) 1 marca 1951 r. prezes IV Zarządu Głównego WiN ppłk Łukasz Ciepliński został zamordowany strzałem w tył głowy w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Ciepliński wiedział, że nie będzie miał pogrzebu, tylko pod osłoną nocy zostanie wrzucony do jakiegoś bezimiennego dołu. Dlatego tuż przed śmiercią połknął medalik z Matką Boską. Dotąd nie wystarczyło to, by zidentyfikować jego szczątki na Łączce Powązek Wojskowych w Warszawie – pisze w folderze emisyjnym Tadeusz Płużański.

Srebrna moneta o nominale 10 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 13 000 sztuk. Cena monety będzie wynosić 130 zł brutto. Monety będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Janusz Grajcar

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe