Jak wykonać kosztorys budowlany domu i czy warto robić to samemu?

  • 17.10.2019, 13:13 (aktualizacja 17.10.2019, 13:21)
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Jak wykonać kosztorys budowlany domu i czy warto robić to samemu?
Budowa domu to nierzadko najbardziej czasochłonne i zarazem najbardziej kosztowne przedsięwzięcie w życiu. W związku z tym, zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie prac, wszystko należy starannie przemyśleć i zaplanować. Temu celowi służy m.in. kosztorys budowlany.

Domów jednorodzinnych w Polsce wciąż przybywa. Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, już od pięciu lat wzrasta liczba wydawanych pozwoleń na budowę tego typu budynków i statystycznie połowa nieruchomości w Polsce to właśnie domy jednorodzinne. Trudno dokładnie przewidzieć wszystkie wydatki, jakie pojawiają się na kolejnych etapach budowy domu. Niemniej kosztorys budowlany pozwala lepiej zaplanować całe przedsięwzięcie i zmniejsza ryzyko niedoszacowania całej inwestycji. Dobry kosztorys to niezwykle ważny dokument w sytuacji, kiedy budowa domu ma być finansowana kredytem hipotecznym.

Projekt jako fundament każdego kosztorysu

Wszelkie wyliczenia dokonywane są na podstawie projektu domu, ponieważ w ten sposób znamy już najważniejsze parametry budynku. Znając swoje możliwości finansowe, już na etapie wyboru projektu można wstępnie dokonać pierwszych kalkulacji. A gdzie szukać projektów? Na rynku funkcjonuje wiele firm, specjalizujących się w przygotowywaniu tego typu dokumentów. Dla przykładu pracownia Domowe Klimaty oferują nie tylko sam projekt, ale też możliwość zamówienia aktualnego kosztorysu, który będzie gotowym punktem wyjścia do dalszych ustaleń.

Co powinno znaleźć się w kosztorysie?

W dokumencie dobrze wyróżnić pięć najważniejszych kategorii wydatków, jakie poniesiemy na wszystkich etapach budowy domu. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, kosztorys powinien uwzględniać koszt zakupu projektu, a także formalności związane m.in. z podłączeniem mediów. Druga kategoria to koszty budowy konstrukcji budynku, a zatem wszystkie elementy do momentu zamknięcia stanu surowego. Trzecia kategoria to koszt budowy dachu – rozliczany osobno, ponieważ składa się na ten proces wiele mniejszych czynników. Czwarta kategoria to stolarka zewnętrzna, a piąta to wydatki poczynione na wykończenie wnętrza. Jak ekonomicznie wybudować dom? Sprawdź aktualne koszty! – to podstawowa dewiza jaką powinniśmy się kierować, tworząc kosztorys. Czasami ceny na rynku są dynamiczne, dlatego zaleca się również uwzględnienie marginesu w postaci ok. 10% pierwotnych kosztów.

Samemu czy z profesjonalistą?

Jak każdy wybór, dostępne opcje mają zalety i wady. Samodzielne tworzenie kosztorysu kosztuje nas wiele czasu i zaangażowania, ale przy okazji pozwala naprawdę dokładnie przemyśleć każde rozwiązanie w nowym domu. Z kolei zdając się na profesjonalistów, unikamy błędów, które moglibyśmy popełnić. Z racji doświadczenia specjaliści będą też dokładniejsi w wyliczeniach. Lepiej orientują się w aktualnych cenach, a ponadto mogą przewidzieć sytuację na rynku. Ostateczny wybór należy jednak do inwestora.

Artykuł zewnętrzny

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe