Lubisz eksperymenty? Przyjdź na Naukową Niedzielę

  • 30.10.2019, 12:12
  • Janusz Grajcar
Lubisz eksperymenty? Przyjdź na Naukową Niedzielę
Po raz kolejny w Dębicy odbywają się będą zajęcia popularnonaukowe w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. Udział w nich bierze ponad 250 dzieci w wieku 7-12 lat z powiatu dębickiego. Jest też nowość – Naukowe Niedziele.

Semestr zimowy zainaugurował wykład pt. W świecie kolorowych roztworów prowadzony przez nauczycielkę i popularyzatorkę chemii Joannę Obłozę, która związana jest z projektem jeszcze od czasów studenckich. Na zajęciach studenci DUT sprawdzili, ile chemii jest w iluzji i rozwiązali zagadkę mikstury, która sama zmienia kolor. Ponadto poznali historię barwników i ich ciekawe zastosowania, dowiedzieli się również dlaczego jeden pierwiastek chemiczny może występować w kilku kolorach, i w jaki sposób można zmienić kolor płomienia za pomocą chemicznych roztworów. Wykonując wiele eksperymentów zidentyfikowali nieznane związki za pomocą wskaźników chemicznych.

Na pozostałych wykładach semestru zimowego, mali studenci wspólnie z prowadzącymi będą próbowali odkryć tajemnice i zagadki nauki oraz otaczającego nas świata. Czy można latać bez silnika? Jak zostać pilotem? Jak zaprogramować człowieka? Czemu groźne wirusy komputerowe nazywane są Trojanami, jak radzi sobie Ikar na muzycznej scenie rockowej czy też w co ubrani  byli zawodnicy na starożytnych olimpiadach? To tylko niektóre z pytań, które pojawią się podczas wykładów. Co więcej studenci  wspólnie z Alicją wskoczą do króliczej nory i dzięki nauce przeżyją  przygody rodem z Krainy Czarów.

W ramach działań filii Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego odbywają się również Naukowe Niedziele, czyli spotkania dla tych, którzy chcą samodzielnie poeksperymentować. Są one otwarte dla wszystkich chętnych i odbywają się wybranych terminach w budynku Fun&Sport przy ul. Ratuszowej 9. Uczestnicy przynoszą ze sobą podstawowe materiały z listy opublikowanej na stronie wydarzenia na Facebooku i wspólnie z prowadzącą wykonują doświadczenia związane z danym tematem.

Pierwsza Naukowa Niedziela w Dębicy odbyła się 27 października. Podczas tego spotkania pn. Ciśnienie na zabawę, uczestnicy poznali ciekawe zależności fizyczne i zrozumieli wybrane prawa związane z tą dziedziną. Spotkania mają na celu promowanie nauki i takiej formy spędzania wolnego czasu w gronie rodziny, jak i integrację lokalnej społeczności. Kolejne zaplanowane zostały 24 listopada i 15 grudnia. Początek zajęć o godz.14:00

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego realizowane są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, dzięki finansowaniu Partnerów Strategicznych projektu, którymi są Goodyear Dunlop Polska Sp. z o.o. oraz Firma Oponiarska Dębica S.A. Organizację zajęć wspierają również firmy Darco, Nicrometal oraz Dębicki Park Przemysłowy. Zajęcia oraz Naukowe Niedziele dofinansowane są również z Urzędu Miasta Dębica w ramach realizacji zadania publicznego.

Zajęcia DUT odbywają się nie tylko w Dębicy, ale także w Rzeszowie, Ustrzykach Dolnych, Mielcu i Stalowej Woli.. Fundacja angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Podkarpackiego Festiwalu Nauki - jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której trzecia edycja odbyła się we wrześniu 2019.

Janusz Grajcar

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe