Kwestować będą od samego rana

  • 31.10.2019, 14:50 (aktualizacja 31.10.2019, 15:14)
  • Tomasz Ratuszniak
Kwestować będą od samego rana Kwesty na dębickim cmentarzu odbywają się już od lat. Na zdjęciu Jan Borek i Marta Czekaj podczas zbiórki. fot. archiwum
W piątek 1 listopada już od godziny ósmej na cmentarzu parafialnym w Dębicy trwać będzie kwesta z której dochód przeznaczony zostanie na renowację najstarszej dębickiej nekropolii. Zakończy się około godziny siedemnastej.

Kwestować będzie blisko czterdzieści osób, zmieniając się co godzinę. Stać będą przy obu bramach.
- Zbierał będzie m.in. burmistrz i jego zastępcy, starosta z zastępcą, dyrektorzy szkół, instytucji i członkowie naszego towarzystwa. Chętnych nie brakuje. Mało tego. pan Adamek i pan Pękala już sobie zarezerwowali, że muszą stać w tym samym miejscu i o tej samej godzinie co zawsze - twierdzi Wirginia Lis, szefowa Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Dębicy.
Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną, jak co roku od piętnastu lat, na renowację mogił. Wirginia Lis przekonuje, że koszt naprawy jednej dochodzi nawet do 20 tys. zł. Tymczasem podczas rekordowej zbiórki udało się zebrać 15 tys. zł. 
- Zdajemy sobie sprawę, że wszystkich renowacji nie uda się wykonać za pieniądze z kwest, bo musielibyśmy je prowadzić przez kilkadziesiąt lat. Na to są potrzebne pieniądze z zewnątrz, może np. z Unii Europejskiej. Ale my, mimo to, chcemy zrobić wszystko co możemy, bo to się naszym przodkom należy. Jesteśmy im to winni, dlatego ważny jest każdy grosik - przekonuje licząc na hojność dębiczan.

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Parafianin
Parafianin 02.11.2019, 20:29
Proboszcz nie może dołożyć się, przecież to jego cmentarz,
kwesta czy lans?
kwesta czy lans? 01.11.2019, 07:50
powiedzmy prawdę, nie o kwestę idzie a o lans

Pozostałe