5 rad niezbędnych dla każdego, kto chce uczyć się i pracować produktywnie

  • 06.11.2019, 21:23
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
5 rad niezbędnych dla każdego, kto chce uczyć się i pracować produktywnie
Przed Tobą co najmniej kilka godzin pracy czy nauki w skupieniu, ale Twój umysł zdaje się odmawiać posłuszeństwa? Na szczęście są na to rady! Wystarczy wiedzieć, co pomaga mózgowi dobrze funkcjonować. Wcale nie trzeba robić dużo, ale wprowadzić kilka prostych czynności do swojej codziennej rutyny. Jakich? Tego dowiesz się po przeczytaniu tego poradnika!

Dbaj o dotlenienie

Bez tlenu mózg nie byłby w stanie funkcjonować. Jeżeli doskwierają Ci bóle głowy albo trudno przychodzi Ci skupienie myśli, zastanów się, czy każdego dnia starasz się spędzić chwilę na zewnątrz. Już samo to, że wysiądziesz o przystanek wcześniej i resztę trasy przejdziesz pieszo, wpłynie dobrze na Twój umysł. Jeśli przed Tobą kilka godzin nauki do sesji lub rozwiązywania maturalnych zadań, na początek wyjdź na spacer lub pobiegaj na świeżym powietrzu. Poza tym nie zapomnij wywietrzyć pomieszczenia, w którym będziesz uczyć się albo pracować. Wystarczy kilka minut przy otwartym na oścież oknie. Efekt? Łatwiej się skoncentrujesz i będziesz pracować dużo wydajniej, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i nerwy.

Zachowaj porządek

Nasze otoczenie ma wpływ na nasze samopoczucie i odwrotnie – to, co pozostawiamy za sobą na zewnątrz, odzwierciedla nasze wnętrze. Tych dwóch sfer nie da się oddzielić. Nauka przy biurku pełnym sterty papierów nie przyniesie spodziewanych efektów, bo będzie towarzyszyć Ci poczucie frustracji, a nieporządek na zewnątrz przełoży się na chaos w umyśle. Dlatego pozostaw na blacie tylko te rzeczy, które będą Ci potrzebne; ewentualnie także te, które są ozdobą Twojego otoczenia czy motywacją. Zatroszcz się też o to, by całe pomieszczenie, w którym pracujesz, prezentowało się w sposób miły dla oka – a będzie też miłe dla mózgu.

Nawadniaj się

Bez tego ani rusz! Możesz najlepiej zaplanować swoją naukę i świetnie zorganizować pracę, ale jeśli zapomnisz o nawodnieniu, będziesz mieć trudności z przetworzeniem jakichkolwiek informacji. Dobrze zaopatrzyć się w dozownik na wodę, ustawić go w pobliżu biura czy pokoju, i z niego regularnie pobierać ten życiodajny płyn. Zadziała to lepiej niż wypicie całej butelki napoju przed nauką i będzie wygodne – nie rozproszy Cię od Twoich zadań. Pamiętaj, aby nie czekać, aż odczujesz pragnienie, bo to oznaka, że Twój organizm jest już w kilku procentach odwodniony. Zamiast tego na bieżąco dbaj o dostarczanie sobie wody, tak by komórki nerwowe w mózgu działały bez zarzutu.

Wyłącz social media

Zapewne słyszysz tę radę nie pierwszy raz, ale prawda jest taka, że najlepszy sposób, aby materiał, którego przyswojenie zwykle zajmuje Ci trzy godziny, przerobić trzy razy szybciej, to: wyłączyć na czas nauki lub pracy media społecznościowe. Po pierwsze, sprawdzanie kolejnych wiadomości albo odpisanie na jeszcze jeden mail kradnie naprawdę sporo czasu. Po drugie, podstępnie wykrada też koncentrację, ponieważ mózg, dotąd skupiony na jednym zadaniu, musi wielokrotnie przełączać się na inne tory, poświęcając im większość swojej uwagi. Ludzki umysł nie jest zdolny do tzw. multitaskingu (jeśli nie wierzysz, zapoznaj się z wynikami najnowszych badań!).

Rób przerwy

Kiedy terminy gonią, każdy z nas chce jak najefektywniej wykorzystać pozostały czas. Niestety, nie wszyscy mają świadomość, że czas wypełniony w stu procentach nauką lub pracą to nie jest to samo, co czas dobrze wykorzystany. Badania naukowe potwierdzają, że ludzki mózg nie jest w stanie skupić się na wykonywanym zadaniu dłużej niż ok. godzinę. Wynika to z jego funkcjonowania – okresy większej energii przeplatają się z okresami odprężenia, które trwają z kolei kilkanaście minut. Co za tym idzie? To, że koniecznie musisz rozpocząć robienie przerw w wysiłku umysłowym, jeśli jeszcze nie masz takiego zwyczaju. Dzięki temu w czasie wspomnianej godziny będziesz pracować produktywniej. Natomiast kiedy tylko poczujesz zmęczenie, daj sobie chwilę na odpoczynek, który nie będzie związany z wykonywaniem przez Ciebie zadaniem. Jeśli pozostaniesz przy modelu wielogodzinnej nauki, nie osiągniesz efektów takich, jak w przypadku dawania umysłowi czasu na odprężenie.

Artykuł zewnętrzny

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe