Urbanik, Radość i Igloopolanie odznaczeni i zasłużeni

  • 13.11.2019, 12:37 (aktualizacja 13.11.2019, 12:48)
  • Tomasz Ratuszniak
Urbanik, Radość i Igloopolanie odznaczeni i zasłużeni Janusz Urbanik tuż po odebraniu odznaczenia. fot. Urząd Miejski w Dębicy.
Janusz Urbanik, prezes firmy Ventor, Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Radość oraz Zespół Pieśni i Tańca Igloopolanie odebrali odznaczenia Zasłużony dla Miasta Dębicy. Ich wręczenie odbyło się w ostatni poniedziałek w Domu Kultury podczas uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.

Poniżej przedstawiamy uzasadnienie przyznania tytułów.

Janusz Urbanik
Pan Janusz Urbanik jest cenionym przedsiębiorcą, a także znanym mecenasem sportu, kultury i oświaty. Od wielu lat swoją działalnością wspiera rozwój gospodarczy miasta i regionu, a także rozwój dzieci, młodzieży oraz uzdolnionych młodych sportowców.
Jest założycielem i prezesem firmy „Ventor”, którą powołał w 1992 roku. W pierwszych latach działalności firma specjalizowała się głównie w instalacjach przemysłowych oraz systemach wentylacyjnych. Zwiększając zakres działalności, spółka „Ventor” powiększała je o kolejne branże, takie jak izolacje przemysłowe, konstrukcje stalowe oraz systemy rusztowań. Dzisiaj wachlarz usług jest jeszcze szerszy, gdyż obejmuje kompleksowe budownictwo przemysłowe, produkcję systemów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i wykonawstwo projektów EPC.
Firma prowadzona przez Pana Janusza Urbanika jest znaczącym podmiotem gospodarczym na Podkarpaciu, dając zatrudnienie wielu mieszkańcom Dębicy i regionu.
Działalność gospodarcza kierowanej przez Pana Janusza Urbanika firmy była wielokrotnie nagradzana, m.in. tytułami: Przedsiębiorstwa Fair Play, Gazeli Biznesu, Gryfem Powiatu Dębickiego, Wiarygodnej Firmy Województwa Podkarpackiego, Odpowiedzialnego Pracodawcy–Lidera HR, Ambasadora Polskiej Gospodarki, Podkarpacką Nagrodą Gospodarczą.
Oprócz działalności gospodarczej Pan Janusz Urbanik prowadzi także szeroką działalność społeczną. Głównym obszarem wsparcia i pomocy z jego strony jest dębicki sport i lokalne kluby sportowe. Wspierał i pomagał takim klubom jak „UKS Olimp”, Klub Bilardowy „Pino”, Międzyszkolny Klub Pływacki „Bobry”, Klub Sportowy „Wisłoka” (sekcja zapaśnicza oraz sekcja siatkówki). W latach 2007-2009 pełnił funkcję prezesa KS „Wisłoka”.
Obok mecenatu sportowego Pan Janusz Urbanik wspiera także edukację i rozwój młodzieży. Wspomaga szereg placówek oświatowych na terenie miasta i powiatu. Kierowana przez Pana Janusza Urbanika firma „Ventor” objęła swoim patronatem klasy techniczne w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy. Firma wspiera pracownie zawodowe w tej szkole, funduje stypendia i staże dla uczniów oraz stwarza im dogodne warunki zatrudnienia.
Pan Janusz Urbanik poprzez szerokie zaangażowanie w różnorakie dzieła potwierdził, że bliski jest mu rozwój miasta oraz dębickiego sportu, kultury i edukacji.

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Radość
Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość” w trakcie swojej 25-letniej działalności zmieniło życie wielu osób, tworząc przyjazne miejsce, w którym każdy jest w pełni dostrzegany, akceptowany i widziany nie przez pryzmat swojej niepełnosprawności, a swoich uczuć, talentów oraz ambicji. Nadrzędnym celem organizacji, która działa w Dębicy od 1994 r., jest aktywizacja osób niepełnosprawnych, przeciwdziałanie ich wykluczeniu społecznemu, a także zmiana funkcjonujących stereotypów i kreowanie pozytywnego wizerunku idei rehabilitacji zawodowej i społecznej wśród pracodawców oraz przedsiębiorców. Aby to osiągnąć, podopieczni Stowarzyszenia zdobywają i poszerzają kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w szkoleniach, kursach, praktykach, co umożliwia podjęcie pracy zawodowej na otwartym rynku pracy lub w ramach realizowanych projektów. Stowarzyszenie ,,Radość” mając na uwadze specjalne potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin, utworzyło i prowadzi m.in.: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dębicy i Bobrowej Woli, Zakład Aktywności Zawodowej w Woli Żyrakowskiej, a także niepubliczne przedszkole wspomagające rozwój dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności umysłowej i ruchowej. Z inicjatywy Stowarzyszenia na terenie Miasta Dębicy powstał również bar oraz pralnia, gdzie zatrudnienie mogą znaleźć osoby niepełnosprawne. Aby jak najlepiej poznać i spełniać potrzeby osób niepełnosprawnych, Stowarzyszenie nieustannie współpracuje z dębickimi ośrodkami pomocowymi, Środowiskowym Domem Samopomocy, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Domem Pomocy Społecznej oraz Dziennymi Domami Seniora. W ramach realizowanych projektów o zasięgu ponadregionalnym, Stowarzyszenie „Radość” w dużym stopniu przyczynia się również do promocji Miasta Dębica. Praca Stowarzyszenia, któremu przyświeca dobro drugiego człowieka, stanowi ogromną inspirację do czynienia dobra i zwrócenia uwagi na potrzeby innych. Dzięki szerokim działaniom prowadzonym przez Stowarzyszenie ,,Radość”, osoby niepełnosprawne mogą poczuć się spełnione w wielu ważnych dziedzinach swojego życia – społecznej, zawodowej, artystycznej, co jest godne najwyższej pochwały i uznania.

Zespół Pieśni i Tańca Igloopolanie
Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie” od ponad 40 lat pełni w Dębicy rolę wspaniałego ambasadora dziedzictwa kulturowego oraz stanowi kwintesencję artystycznego kunsztu. Poprzez promocję bogatej regionalnej i polskiej tradycji ludowej promuje wrażliwość kulturalną młodego pokolenia, jak również szacunek dla tradycji własnego kraju i narodu.
Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie” powstał w 1978 r. w Dębicy z inicjatywy dyrektora Kombinatu Rolno-Przemysłowego „Igloopol” Edwarda Brzostowskiego. Pierwszy publiczny występ dębickich artystów odbył się w październiku 1979 r. podczas VII Ogólnopolskiego Spotkania Folklorystycznego ,,Jarmark Pieśni i Tańca". Od 1981 r. Zespół prawie corocznie koncertował za granicą. Kilkakrotnie występował we Francji, Belgii, Turcji, Słowacji, Holandii. Prezentował nasz regionalny oraz polski folklor także na Korsyce, Sardynii, Sycylii, Ukrainie i na Węgrzech.
„Igloopolanie” prezentują swój repertuar nie tylko podczas dużych koncertów i festiwali. Zespół bierze również udział w wielu lokalnych przedsięwzięciach artystycznych, widowiskach poetycko-muzycznych i patriotycznych, a także w licznych nagraniach radiowych i telewizyjnych.
Wybitna działalność Zespołu została wielokrotnie doceniona nagrodami i wyróżnieniami lokalnymi i ogólnopolskimi, także podczas konkursów i festiwali. Artyści zdobyli m.in. tytuł „Zasłużony dla Powiatu Dębickiego”, Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu zasług dla polskiej kultury ludowej, odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Członkowie Zespołu „Igloopolanie” prezentują profesjonalizm, niezwykłe umiejętności wokalne i taneczne, które od lat spotykają się z uznaniem i podziwem publiczności. W Zespole tańczy, śpiewa i gra blisko 80 osób - dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy poprzez swoją działalność pielęgnują lokalny, rodzimy folklor, obrzędy ludowe oraz narodowe tradycje. Mimo pochodzenia i korzeni Zespołu, artyści kultywują tradycje folklorystyczne niemalże wszystkich regionów Polski.
Wyjątkowa działalność Zespołu i wysoki poziom artystyczny prezentowany podczas wszystkich występów zdobywa uznanie w wielu środowiskach, stanowiąc ogromny powód do dumy dla wszystkich mieszkańców Dębicy.

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe