Bo, co jest lepszego, niż modlić się przez muzykę - zdjęcia

  • 18.11.2019, 19:43 (aktualizacja 18.11.2019, 20:33)
  • Janusz Grajcar
Bo, co jest lepszego, niż modlić się przez muzykę - zdjęcia
Tegoroczny Koncert Cecyliański w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy były okazją do uroczystych obchodów 5-lecia działalności Scholi Serduszka. Jej członkowie byli głównymi bohaterami wieczoru, podczas którego nie obyło się oczywiście bez muzyki, ale też podziękowań i gratulacji.

Muzyko jesteś pięknym kwiatem
Wiosną, jesienią, zimą, latem
Jesteś ciepłym jasnym słońcem
Co serce ma wrażliwe i gorące
Jesteś czułym tchnieniem
Dotknięciem delikatnym ust muśnięciem
Jesteś uczuciem zmysłów kolażem
Masz wszystko w sobie o czym marzę

Tym wierszem w świąteczny nastrój wprowadził wszystkich Jan Bysiewicz, który wraz z Piotrem Śliwą i Justyną Ożóg jest współprowadzącym scholę. Podczas koncertów zaś wciela się w rolę konferansjera. A jak pamiętają ci, którzy byli na koncercie kolęd w kościele w Straszęcinie, czasem nosi też na ramionach owce.

- Ja bez muzyki nie umiałbym żyć, ona ratuje mi humor. Muzyka dla nas jest niczym język obcy, możemy się porozumieć z osobami, które poznajemy, a czasem z tymi, których nie lubimy.
Przez muzykę możemy spotykać różnych ludzi, przez te pięć lat takie spotykaliśmy. Myśmy spotkali wiele osób, które nam pomogły, i za to bardzo im dziękujemy. Mamy wielkie szczęście, że wykonujemy muzykę dla Pana Boga, bo co jest lepszego, niż modlić się przez muzykę - mówił Jan Bysiewicz.

A Serduszka, dziś pod batutą Katarzyny Lach, modliły się śpiewając kolejne piosenki pt. Wychwalajcie Go wszystkie narody, Święty jest nasz Bóg oraz Zbawca, On porusza góry, Tak pragnę wielbić Cię czy Błogosław duszo moja Pana. Akompaniowali im: Piotr Śliwa (gitara), Kamil Janus (gitara basowa), Kamil Piękoś (perkusja), Karolina Wrona (skrzypce), Justyna Ożóg (altówka), Marta Bochenek (pianino), Dominik Rau (gitara), Jakub Raś (gitara) i Magdalena Pociask (flet). 

Gościnnie na scenie w kościele NSPJ wystąpiła Weronika Chmura z parafii Wszystkich Świętych w Straszęcinie, która Serduszkom towarzyszy od wielu lat. W jej wykonaniu zgromadzeni usłyszeli Duszo ma Pana chwal oraz Niezmierzony, niepojęty, przy której również grała skrzypcach.

Jubileusz Serduszek uświetniła też swoim występem Schola Wesołe Nutki z Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu, którą prowadzą ks. Rafał Ciecieręga, zresztą były wikariusz parafii MB Nieustającej Pomocy w Czarnej, i s. Maria Waszkielewicz. Grupa wykonała cztery utwory: Nasz Bóg jest wielki, Przyjaciela mam, Rodzinny Dom i Chodzić po wodzie umie

- Nasz schola działała dużo wcześniej, głównie dzięki Ewie Markiewicz, która prowadziła oprawę muzyczną mszy razem z dziewczynami. Ja miałem szczęście je też poznać.
Jednej z nich Weroniki Cebuli dzisiaj z nami nie ma, ponieważ jest to już studentka. Jest natomiast druga z dziewczyn, która wyszła spod skrzydeł Ewy Markiewicz - Justyna Ożóg. Poznałem Justynę, kiedy scholę prowadził ks. Sławomir Lech. Obecnie Justyna prowadzi ze mną scholę od strony muzycznej - opowiadał o działalności zespołu Piotr Śliwa.

Dodał, że Jan Bysiewicz, dzisiejszy konferansjer, jest również fachowcem od wszystkich spraw techniczno-nagłośnieniowych. Nie byłby jednak w stanie zrobić wszystkiego sam. Pomaga mu Piotr Ziaja, którego również ciągnie go do sprzętu muzycznego, a ostatnio też oświetleniowego.

- Te wszystkie wzorki wyświetlane na ścianach, to jego zasługa - mówił Piotr Śliwa.

Za konsolą już po raz drugi, bo w zeszłym roku też na Koncercie Cecyliańskim, zasiadł Kamil Kudra. Podziękowania trafiły również do Karoliny Chmiel, która uczyła dzieci ze scholi podstaw śpiewu, Izabeli Piekarczyk-Cynar, która pomagała w prowadzeniu grupy przez rok, i ks. Piotra Grzanki, gospodarza parafii NSPJ.

Relację z koncertu można zobaczyć na profilu fejsbukowym Serduszek.

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe