U Romana Kosowskiego znajdziesz kobylicę i brus - zdjęcia

  • 18.11.2019, 20:45 (aktualizacja 19.11.2019, 08:20)
  • Janusz Grajcar
U Romana Kosowskiego znajdziesz kobylicę i brus - zdjęcia
W minimuzeum w Braciejowej Roman Kosowski zgromadził już ponad sto eksponatów. Od dziesięciu lat zbiera dawne sprzęty z gospodarstwa rolnego i domowego.

Tym najcenniejszym, jak mówi, jest przedwojenny wóz, który wisi pod dachem. Ma też nieco "nowszy" w pełni wyposażony w półkoszki, literki, siedzenia i uprzęż dla konia, w skład której wchodzą chomąto, wędzidło, podogonie-naszelnik, kantar, lejce oraz bat.

Znajdziemy też m.in. kobylicę, czyli rodzaj prostego imadła połączonego z ławką, używany do obróbki drewna przez kołodziejów, bednarzy czy stolarzy. Obok niej stoi brus, czyli kamień do ostrzenia noży, siekier i innych ostrych narzędzi. Lista sprzętów, które można tu zobaczyć, znajduje się na końcu galerii zdjęć do tego artykułu.

Zainteresowani mogą zadzwonić do Romana Kosowskiego i umówić się z nim na zwiedzanie ekspozycji. Mieszkaniec Braciejowej czeka też na telefony od innych kolekcjonerów, którzy mogą się z nim wymienić eksponatami. Do wymiany ma kilka maśniczek, żelazek, niecek, wag z orczykami, ale też innych przedmiotów. Można do niego dzwonić na nr tel. 793 608 880.

- A jeśli ktoś ma u siebie jakieś sprzęty, których najchętniej by się pozbył, też może się ze mną skontaktować. Mogę nawet podjechać i odebrać je we własnym zakresie - mówi Roman Kosowski.

Janusz Grajcar

Zdjęcia (32)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe