To badanie brzucha może uratować życie!

  • 22.11.2019, 09:43 (aktualizacja 22.11.2019, 18:45)
  • Źródło: informacja prasowa
To badanie brzucha może uratować życie!
Rozmowa z lek. Markiem Wilczyńskim, chirurgiem naczyniowym, ordynatorem Oddziału Chirurgii Naczyniowej w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu

Czym jest tętniak aorty brzusznej?
Tętniak aorty brzusznej to poszerzenie się głównego naczynia w organizmie człowieka, aorty, powyżej 50% jej prawidłowego światła. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku procesów zapalnych, które zachodzą w ścianie naczynia i na skutek degradacji kolagenu, który jest głównym składnikiem wytrzymałościowym aorty.

Jakie są objawy tętniaka aorty brzusznej?
Najczęściej nie daje on żadnych objawów klinicznych. Nierzadko dochodzi do tego, że pierwszym objawem tętniaka aorty brzusznej jest jego pęknięcie, a to jest już groźne dla życia. Właśnie dlatego wczesne wykrycie tej choroby daje nam możliwość jej monitorowania i uchwycenia czasu, kiedy pacjent może być właściwie, więc skutecznie leczony. Tętniaki są w znakomitej większości wykrywane przypadkowo przy standardowym badaniu USG jamy brzusznej, wykonywanym z innych powodów. Jednak niekiedy mogą występować też postacie objawowe tętniaka aorty brzusznej. W zależności od jego wielkości, notuje się różne symptomy: od niespecyficznych bólów kręgosłupa, po bardziej zaawansowane, takie jak poszerzenie naczyń żylnych, obrzęki kończyn dolnych. Czasem może dojść też do ucisku na dwunastnicę i wymiotów.

Nie trzeba jednak polegać na przypadku i czekać na badanie USG jamy brzusznej zlecone z innych powodów, by przy okazji przyjrzeć się aorcie. W mieleckim Szpitalu Specjalistycznym można bezpłatnie, w ramach programu profilaktycznego, poddać się badaniu typowo pod kątem tętniaka aorty brzusznej.
Tak. Oddział Chirurgii Naczyniowej w Mielcu jest wytypowany przez Ministerstwo Zdrowia do prowadzenia akcji profilaktyki tętniaków aorty brzusznej i od stycznia 2019 roku wykonujemy takie badania profilaktyczne w oparciu o USG. Nie jest ono dla pacjenta badaniem trudnym czy wymagającym pod względem przygotowań. Przez 6 godzin przed badaniem nie należy nic jeść i to jest jedyny warunek. Badanie przebiega szybko, sprawnie, pacjent na kilka chwil kładzie się na kozetce i lekarz wykonujący badanie za pomocą specjalnej głowicy ultrasonograficznej ogląda jamę brzuszną, oceniając średnice aorty i tętnic biodrowych pacjenta. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości odnotowuje to w karcie badania i ten pacjent trafia już do nas jako potencjalny kandydat do późniejszej operacji. Obserwuje się tego tętniaka w określonych interwałach czasowych, najczęściej wymagane jest kontrolne badanie ultrasonograficzne raz na 12 miesięcy.

Czy zabieg jest jedynym rozwiązaniem?
Jeżeli pacjent ma tętniaka poniżej 4 cm wówczas możemy go obserwować i stosujemy leczenie farmakologiczne polegające na normalizacji ciśnienia tętniczego krwi oraz poziomu cholesterolu. Zalecamy również znaczne ograniczenie bądź wyeliminowanie palenia papierosów, jeśli u pacjenta ten czynnik występuje. Natomiast, jeżeli tętniak nie przekracza 4,5 cm u mężczyzn, a 4 cm u kobiet, wówczas informujemy chorego, że konieczność leczenia operacyjnego w najbliższym czasie może nastąpić. Jest to jednak wówczas zabieg, bez którego życie pacjenta jest poważnie narażone. Jeśli chodzi o pęknięcie tętniaka, to każdy scenariusz takiej sytuacji jest niebezpieczny, dlatego zadaniem medycyny jest do tego nie dopuścić.

Cykl filmów „Szpitalny Serwis Informacyjny” - wywiady ze specjalistami i praktyczne informacje na Facebooku oraz na www.szpital.mielec.pl

Źródło: informacja prasowa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe