Opowiedzą o Janie z Latoszyna nim zostanie patronem szkoły

  • 23.11.2019, 17:25 (aktualizacja 23.11.2019, 17:38)
  • Tomasz Ratuszniak
Opowiedzą o Janie z Latoszyna nim zostanie patronem szkoły fot. Urząd Gminy Dębica.
W niedzielę 24 listopada o godz. 15:40 w Domu Parafialnym przy ul. Orlej 47 (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy-Latoszynie) odbędzie się sesja naukowa zatytułowana Jan Latoszyński Rektor Uniwersytetu Krakowskiego, Wielki Syn Latoszyna.

W ramach sesji odbędą się dwa wykłady:
- Jan Latoszyński rektor Uniwersytetu Krakowskiego i mąż stanu diecezji krakowskiej w XV wieku, który wygłosi prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk, dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie,
- Uniwersytet Krakowski a jagiellońska refundacja uczelni - wykład dr Stanisława Dziedzica, dyrektora Biblioteki Krakó, członkoa Rady Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Jan z Latoszyna ma zostać patronem Zespołu Szkół w tej miejscowości.
Wicewójt Zdzisław Siwula, który w gminie Dębica odpowiada m.in. za oświatę, twierdzi, że Jan z Latoszyna był typowany na patrona tej szkoły już dziesięć lat temu. Choć w międzyczasie mowa też była o księżnej Helenie Jabłonowskiej.
- Myślę jednak, że Jan z Latoszyna, czy też Jan Latoszyński, bo i tak go nazywali, był jednak bardziej związany z tą ziemią niż księżna - zauważa wicewójt.

Tomasz Ratuszniak

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe