Urządzenia wiertnicze: rodzaje, funkcje, zastosowanie. Przegląd

  • 22.11.2019, 12:06
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Urządzenia wiertnicze: rodzaje, funkcje, zastosowanie. Przegląd
Urządzenia wiertnicze to jedne z tych urządzeń, które możemy spotkać na prawie każdej budowie. Ich konstrukcja różni się w zależności od ich zastosowania, czy też skali wykonywanej przez nie pracy. Zaliczają się do nich wszelkiego rodzaju wiertnice lub świdry. W założeniu mają za zadanie wykonywać otwory w różnych podłożach, o różnych średnicach i głębokościach.

Rodzaje wiertnic

Urządzenia wiertnicze możemy podzielić na dwie główne grupy. Pierwszą z nich są wiertnice poziome. Tych jest kilka rodzajów:

- Wiertnice hydrauliczne – są one niesterowalne. Średnica wciskanych przez nie rur osłonowych to przedział od 200 do 1400 mm. Są w stanie wykonać odwiert na głębokość 40 m. Dokładność zachowania kierunku zależy od dokładnego skalibrowania maszyny, prawidłowego ustawienia jej w komorze startowej, reakcji gruntu oraz głowicy czołowej.

- Wiertnice sterowalne – ich główną cechą jest możliwość podglądu teleoptycznego. Obraz z kamery cyfrowej przekazywany jest na monitor znajdujący się w komorze startowej.

Kolejną grupą wiertnic są wiertnice pionowe. Możemy je podzielić na:

- Wiertnice geotechniczne – są lekkie i niewielkich rozmiarów. Często montuje się je na samochodach typu pick-up, choć można spotkać również cięższe typy, na przykład na gąsienicach.

 - Wiertnice pod studnie głębinowe – przeznaczona do wiercenia otworów pod studnie głębinowe i pod pompy ciepła.

- Wiertnice HDS – ich cechą jest inny system mocowania. Można je stosować jako osprzęt do dźwigów HDS.

Najwyższej jakości wiertnice poziome i pionowe można znaleźć na stronie http://staltechnika.pl/oferta/

Zastosowanie wiertnic

W zależności od rodzaju, wiertnice mają swoje konkretne zastosowania. W przypadku wiertnic poziomych jest to m.in. bezwykopowe układanie instalacji kanalizacyjnej. Wiertnica wykonując swoją pracę, układa jednocześnie rury osłonowe. Wiertnice pionowe z kolei mają zastosowanie głównie geotechniczne. Służą do wykonywania odwiertów pionowo w dół, na przykład pod studnie głębinowe. Odwierty oczywiście wykonuje się również w innych celach. Przed rozpoczęciem budowy większego obiektu należy zbadać, z jakim gruntem ma się do czynienia. Odwierty wykonywane są również pod fundamenty.

Artykuł zewnętrzny

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe