Stół chłodniczy - do czego służy w restauracyjnej kuchni

  • 22.11.2019, 15:11
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Stół chłodniczy - do czego służy w restauracyjnej kuchni
Przechowywanie produktów spożywczych w restauracjach nie jest tak proste, jak mogłoby się to wydawać. W domu wszystko umieszczamy w lodówce lub na półkach, nie przejmując się zbyt o zachowanie ich idealnego wyglądu, świeżości, o nieprzenikanie zapachów – w restauracji jeden błąd może skutkować nawet w zamknięcie lokalu. Dlatego tak ważny jest dobór urządzeń, szczególnie tych chłodniczych. Do czego służy w restauracyjnej kuchni stół chłodniczy? Czytaj dalej!

Najważniejszym zadaniem urządzeń chłodniczych w restauracjach jest utrzymanie idealnej świeżości produktów, również tych, które łatwo się psują. Liczą się walory smakowe, kolor, wygląd, ale i wartości odżywcze. Do dwóch najbardziej istotnych punktów na liście wyposażenia kuchni gastronomicznej należą szafa chłodnicza i stół chłodniczy, któremu to przyjrzymy się bliżej.

Stoły chłodnicze i ich zadania

Stół chłodniczy służy przede wszystkim do krótkotrwałego przechowywania produktów spożywczych w warunkach przeznaczonych dla żywności. Działa więc podobnie jak szafa chłodnicza, jednak jego cechą charakterystyczną jest blat, najczęściej wykonany ze stali nierdzewnej bądź też granitu, na którym można pracować, ale też wystawiać potrawy. Pojemność takiego stołu może wynosić od 240 do nawet 700 l, natomiast za optymalne do lokali mniejszych i średnich uznaje się te około 300 l pojemności.

Dodatkowo wyróżniają go szafki i szuflady, a ich konfigurację dopasujemy do siebie. Zazwyczaj do wyboru mamy blok dwóch lub trzech szuflad oraz szafki z przeszklonymi albo pełnymi drzwiami. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest taki stół chłodniczy z szufladami, których wnętrze – w razie potrzeby - można zamienić na kosze lub półki. Dodatkowym elementem, spotykanym w budowie stołów chłodniczych są zlewy.

Znajdź model dla siebie!

Różnorodność modeli i specyfikacji może na pierwszy rzut oka wprowadzić w otępienie, jednak wystarczy odpowiednio przeanalizować wielkość lokalu oraz samego pomieszczenia, potrzeby restauracji i planowaną ilość wydawanych dziennie potraw, by bez problemu znaleźć stół chłodniczy dostosowany do indywidualnych potrzeb. Szeroki wybór urządzeń chłodniczych i nie tylko znaleźć można na stronie https://agusto.pl/516-stoly-chlodnicze - w sklepie internetowym oferującym pełne wyposażenie lokali gastronomicznych. Na spokojnie przejrzymy tam wszystkie modele, by znaleźć dla siebie ten o cechach odpowiadających potrzebom naszej restauracji.

Stół chłodniczy do pizzy – czym się różni od zwykłego?

Stół chłodniczy do pizzy powinien znaleźć swoje miejsce przede wszystkim w lokalach trudniących się kuchnią włoską, ponieważ przygotowywanie pizzy wymaga specyficznych warunków – m.in. posiadania w pobliżu pojemników ze składnikami, które również powinny być przechowywane w warunkach chłodniczych. W związku z tym, poza standardową komorą na blachy, stoły wyposażone są w dodatkową nadstawę chłodniczą – albo jako integralną część stołu, albo na blacie znajduje się miejsce przeznaczone specjalnie na pojemniki GN. Dzięki temu, składniki pizzy zachowają świeżość dłużej, a walory smakowe samego dania będą wyższe.

Mając na uwadze funkcje, jakie spełnia stół chłodniczy, z pewnością zwrócimy uwagę na dodatkowe atuty, które może nieść za sobą zakup odpowiednio wyposażonego urządzenia, dopasowanego do naszych potrzeb.

Artykuł zewnętrzny

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe