Czy wójtowie powinni odejść z urzędów? (zagłosuj w ankiecie)

  • 18.01.2017, 09:36 (aktualizacja 18.01.2017, 10:09)
  • rys
Czy wójtowie powinni odejść z urzędów? (zagłosuj w ankiecie) archiwum OL
Gdyby Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło pierwotny projekt zmian w ordynacji i ograniczyło liczbę kadencji wójtów i burmistrzów do dwóch, to w przyszłym roku z urzędami pożegnaliby się włodarze 5 z 7 miast i gmin naszego powiatu, w tym najdłużej pełniący swe funkcje Józef Chudy (gmina Czarna) i Stanisław Rokosz (gmina Dębica) - obaj na zdjęciu. Kandydować w wyborach mogliby tylko burmistrzowie Dębicy i Brzostku. Zagłosuj w ankiecie niżej, czy popierasz takie rozwiązanie w prawie wyborczym.

Prace nad zmianami dopiero się rozpoczynają, nie wiadomo, jaki ostatecznie przyjmą one kształt. Jedna z propozycji zakłada ograniczenie kadencji do dwóch, ale dopiero od najbliższych wyborów, gdyż prawo nie działa wstecz. Wtedy kandydować mogliby wszyscy obecni włodarze. Ale bardziej radykalny projekt jest taki, że ograniczenie ma obowiązywać już od 2018 roku.
Gdyby przyjęta została ta druga wersja, to w przyszłym roku z włodarzy naszych miast i gmin nie mogliby kandydować:
- Józef Chudy - wójt gminy Czarna od 6 pełnych kadencji (w sumie od 1993 roku);
- Stanisław Rokosz - wójt gminy Dębica od 5 pełnych kadencji (w sumie od 1996 roku);
- Robert Mucha - wójt gminy Jodłowa od 3 kadencji (od 2006 roku);
- Ewa Gołębiowska - burmistrz Pilzna od 2 kadencji (od 2010 roku);
- Marek Rączka - wójt gminy Żyraków od 2 kadencji (od 2010 roku).
Ponownie o wybór w przyszłym roku mogliby się ubiegać:
- Wojciech Staniszewski - burmistrz Brzostku pierwszą kadencję (od 2014 roku);
- Mariusz Szewczyk - burmistrz Dębicy pierwszą kadencję (od 2014 roku).
Nie wiadomo, czy zmiana obejmie starostów. Ale nawet jeśli tak, to obecny starosta dębicki Andrzej Reguła, pełniący tę funkcję od 2014 roku, będzie mógł być wybrany ponownie przez Radę Powiatu.

rys

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (38)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Obserwator Poleta
Obserwator Poleta 04.02.2017, 22:09
Pocalujem gdy ogromna farme fotowoltaiczna nad Wisloka wybudujem. Farma bedzie az od psychiatryka do miejsca gdzie Grabinianka umyka.Taka moja jest logika , bo juz sen powieki mi zamyka.
anal fabeta
anal fabeta 07.02.2017, 09:23
A więc znikaj
obsewrwator poleta
obsewrwator poleta 07.02.2017, 16:03
Dzis sie znow obudzilem i z Anal fabeta zakpilem nowe tereny po bylym poligonie do przetargu wystawilem.
giees
giees 04.02.2017, 21:30
Pocałujta w d... wójta
Hu..wa zmiana
Hu..wa zmiana 04.02.2017, 17:45
Tyle co rokosz zrobił dla gminy to nikt inny już nie zrobi napewno . Jak zjawi się nowa władza a tej władzy absolutnej hce PiS. Dali ludzi 500+i tym ich kupili sprzedawczykow
Mirek
Mirek 04.02.2017, 17:34
Zdecydowanie nie jeśli tak ma być to w sejmie i Senacie także 2kadencje i wypad ze stolka jak sprawiedliwie to dla wszystkich.
DębowyMocny
DębowyMocny 04.02.2017, 13:01
oj skończyć się może urzędowanie chociaż - ostatnio (jak mówią wróbelki blisko-urzędowe) ponoć było jakieś miłe spotkanko/a w Czarnej ; wójt, chłopyy z psl, wodzinski, kilku radnych (?) nawet listonosz był na chwilę. nie bylo jednak nikogos z obozu rządu Może strategoa na wybory juz gotowa? bo PiS kładzie rampę na kolejną kadencje :> nowy wójcina już namaszczony? prawda to ? :)))
stas
stas 03.02.2017, 12:17
A ja mam takie pytanie:
Czy gdy w Jodłowej zmieni się wójt, to czy wraz z nim odejdą pozatrudniane w szkole i urzędzie całe klany czy dalej zostaną ?
Olo
Olo 04.02.2017, 17:47
Odejdą a PiS powie że bezrobocie spadło ha ha
>
> 03.02.2017, 13:09
Utworzą się nowe.
stas
stas 03.02.2017, 14:15
:))))
Grzegorz
Grzegorz 01.02.2017, 07:01
Mój mąż jest z zawodu wójtem i radnym - pasuje do Gminy Dębica jak ulał .Dziwne że mając wykształcone społeczeństwo ludzie nie widzą że wszyscy od sołtysa do radnego działają tak jak im tutti di capi powie .Zero samodzielnego myślenia
Wyborca
Wyborca 26.01.2017, 22:20
Rokoszowi do stażu należy jeszcze doliczyć naczelnikowanie
hh
hh 24.01.2017, 12:09
Zdecydowanie 2 maksymalnie 3 kadencje. Jeśli ktoś jest już za długo na stołku, to pojawia się kolesiostwo i różne matactwa .
tak sobie myślę
tak sobie myślę 24.01.2017, 12:39
A może tak, chcę pracować dłużej to się postaram by mnie ponownie wybrano.
Lub, a co tam więcej mnie nie wybiorą to trzeba rwać co rośnie.
Która opcja lepsza?
Dla mnie zarządzać ma osoba kompetentna do puki na pierwszym miejscy stawia interes nas wszystkich a nie swój.
ha.ha.ha
ha.ha.ha 22.01.2017, 14:08
Raz na sołtysa, raz na wójta, raz na burmistrza, raz na starostę, a potem kolejność dowolna.
Stanisław
Stanisław 20.01.2017, 15:28
Zdecydowanie tak i jeszcze skasowac diety - albo robie cos dla malej Polski albo ide po diete
Tomek
Tomek 20.01.2017, 12:26
Zdecydowanie 2 kadencję i koniec. Pilnowanie wyborów przez mężów zaufania i będzie dobrze.
Dębiczanka
Dębiczanka 20.01.2017, 11:57
Nie ma ludzi nie zastąpionych - tak się trzymają stołków bo tak dobrych pieniędzy nigdzie nie znajdą a wiedza u niektórych i studia byle jakie więc wreszcie ktoś zrobi porządek MOŻE.
nie
nie 19.01.2017, 20:25
Tu nie chodzi o personalne rozgrywki tylko o rozwiązania systemowe.
Jak można rządzić stale pokazał Putin, więc kadencyjność niewiele zmieni.
/?
/? 19.01.2017, 19:20
Rokosz jak Lenin wiecznie żywy, zawsze na stołku Wujta
realista
realista 19.01.2017, 19:18
Wreszcie jest szansa na przerwanie powiązań rodzinno-kolesiowsko korupcyjnych.
narodowiec
narodowiec 19.01.2017, 09:05
Chudy tak zadłuża gminę że za pare lat będzie upadłość . Sprzedaje wszystko co się da i to ma być gospodarz . Połowa radnych to jego parobki , pracują w szkołach , wodociągach i na oczyszczalniach w gminie dlatego to jest układ zamknięty . Ale wizytówką Chudego jest pani przewodnicząca rady gminy a zwłaszcza jej włosy ...
Grzegorz
Grzegorz 01.02.2017, 07:13
Wprowadzając plan rewitalizacji nigdzie w prasie nie pisze się o kosztach samej tylko dokumentacji, ile gmina musi wyłożyć swojej kasy a ile zyska .Głosuje się plan i zaciąganie pożyczki nie wiedząc na co przeznaczone środki .Zaznaczam że gmina sama planu nie napisze bo urzednicy są w tym temacie laikami tylko zostanie to zlecone firmie zewnętrznej -przyjaciołom królika i 10% najprawdopodobniej trafi do wybranych kieszeni ,wszystko odbędzie się zgonie z prawem ale na tym polega działalność mafii .Do tego jeszcze parę artykułów dla gawiedźi w lokalnej prasie i pozamiatane .
Maniuś
Maniuś 18.01.2017, 19:40
Chudy to prawdziwy gospodarz, każdego przyjmie wysłucha i sprawę popchnie. Rokosz też ale on już z byle Kowalskim gadał nie będzie a pajeczyna układów gęsta jak nigdzie indziej....
polak
polak 18.01.2017, 21:35
Chudy załatwi to co jemu pasuje . To prawdziwy dyktator i już dawno powinna być zmiana.
Prawy pisior
Prawy pisior 18.01.2017, 17:02
Nie jest to głupi pomysł. Razem z wójtami odejdą inni przyspawani do stołków. Przewietrzenie "elyt" wyjdzie nam na dobre.
pankracy
pankracy 18.01.2017, 17:55
To nie jest ani zły ani dobry pomysł, po prostu PIS go głosi bo się im to opłaca w danym momencie, gdyby się nie opłacało to by siedzieli cicho
Naprawdę sądzisz ze to cokolwiek zmieni? Zmiany faktyczne w życiu obywateli dokonują się w przez działania sejmu i rządu
das
das 18.01.2017, 14:30
Może jednak sami wyborcy będą decydować kogo chcą za swego gospodarza.
Jestem za kadencyjnością posłów i bezpośrednim ich wyborem.

Pozostałe