Podpłomyki Roztoczyńskiego - Smaczne bo podkarpackie

  • 29.11.2019, 09:07 (aktualizacja 29.11.2019, 11:17)
  • Ryszard Pajura
Podpłomyki Roztoczyńskiego - Smaczne bo podkarpackie Henryk Roztoczyński, choć mieszka w Chicago, często bywa w Dębicy. Przyjechał też by odebrać certyfikat za flagowy produkt swojej piekarni.
Trudno już byłoby zliczyć, po raz który podpłomyki milenijne z Piekarni Roztoczyński otrzymały certyfikat Smaczne bo Podkarpackie. Podczas wczorajszej gali w [email protected] Arena odebrał go właściciel firmy Henryk Roztoczyński.

Konkurs i program, certyfikujący najlepsze produkty spożywcze Podkarpacia, od 20 lat organizuje Centrum Promocji Biznesu w Rzeszowie.

Piekarnia Roztoczyński, której właścicielem jest obecnie Henryk Roztoczyński, lekarz z Chicago, działa w Dębicy obok kościoła farnego od lat 20-tych 19. wieku. Obecnie produkuje podpłomyki milenijne (maca).

Zobacz także:

Makowiec Wiktora - Smaczny, bo podkarpacki

Pierogi Mateo: nagrodzone łemkowskie i bez glutenu

Jak żurek, to tylko z Brzeźnicy

ryszardpajura_

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
olej
olej 07.01.2020, 03:32
A przy takich nagrodach nie można byłoby zrezygnować z olejów utwardzonych(palmowy)? Cena za macę wysoka i taki tłuszcz?
fakt
fakt 29.11.2019, 17:12
Produkowane w lata 60 - 70 mace to były mace

Pozostałe