Pucz srok? Nie, to tylko przystanek

  • 19.01.2017, 09:45 (aktualizacja 19.01.2017, 10:52)
  • rys
Pucz srok? Nie, to tylko przystanek
Patrząc na to zdjęcie można odnieść wrażenie, że sroki przyjęły sejmowe zwyczaje i okupują mównicę. Ale to nieprawda, po chwili, co widać na zdjęciu niżej, pierwszy ptak odleciał, a po nim wszystkie pozostałe. Był to ich chwilowy przystanek na wierzchołku drzewa w Grabinach.

Sroki to ptaki z rodziny krukowatych. W Małopolsce i na Podkarpaciu powszechnie żyjące. W przeszłości oskarżane były o gorsze czyny, niż blokada wierzchołka drzewa. W powszechnej opinii uważane były za złodziejki, które kradną jaja z ptasich gniazd. Badania wykazały, że te oskarżenia wobec srok były nieprawdziwe. Z drugiej strony jednak ptaki te potrafią wypatrzeć, gdzie wiewiórki chowają zapasy na zimę i po wielu dniach korzystać ze zgromadzonych tam łakoci. Oczywiście wiewiórek o zgodę nie pytają.
Sroki, a nie sowy, to najmądrzejsze z ptaków. To jedyny gatunek zwierząt, nie licząc ssaków, które pozytywnie zaliczyły tzw. test lustra, czyli samoświadomości. Polega na tym, że zwierzę patrząc w lustro wie, że jest to jego własne odbicie, a nie innej istoty. Powtórzmy, poza ssakami wiedzą to tylko sroki!
Sroki żyją blisko ludzi, także w miastach. Dość płochliwe, ale potrafią rozróżnić człowieka, który nie chce zrobić im krzywdy, od mającego złe zamiary myśliwego. Gdy wyczują tego drugiego, odlatuję szybciej. Pozostałym z nas pozwalają się zbliżyć do siebie nieco bliżej. Jak wspominaliśmy - to bardzo mądre zwierzę jest!
Żyjące w Polsce sroki to sroki zwyczajne (pospolite). To jeden z tuzina podgatunku tych ptaków. Zamieszkują niemal całą półkulę północną. 

rys

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ględa
ględa 20.01.2017, 16:59
Po tym artykule czuje, że moje życie zmieni się o 180stopni
:)
:) 19.01.2017, 14:57
Czyli w skrócie sroki jednak kradną ale są najmądrzejsze z ptaków
Piękny przykład panie orni-redaktorze, niech pan idzie w politykę
ciekaw
ciekaw 19.01.2017, 11:25
W Grabinach jest jakaś akcja protestacyjna ?
wszystkie Ryśki to porządne chłopy
wszystkie Ryśki to porządne chłopy 19.01.2017, 17:54
Grabiny to serce obserwatora, tam się wszystko zaczęło, szkoła się zaczęła,sroki natchnęły Redaktora Ryśka do założenia gazety
główno prawda
główno prawda 19.01.2017, 17:57
tysz prawda

Pozostałe