Zrób zdjęcie i wrzuć do sieci zanim przyjedzie śmieciarka

  • 03.12.2019, 22:05
  • Tomasz Ratuszniak
Zrób zdjęcie i wrzuć do sieci zanim przyjedzie śmieciarka fot. Andreas Lischka z Pixabay
Facebookowe grupy typu: Uwaga, śmieciarka jedzie, których zadaniem jest ratowanie rzeczy przed wysypiskiem, działają w całej Polsce. Teraz także w Dębicy.

- Podstawowa misja to: na ratunek porzuconym rzeczom! Wszystko byle nie śmieciarka - tłumaczy Agnieszka Mikuła, administratorka dębickiej grupy.
Chodzi przede wszystkim o to, aby nie marnować tego co mamy, ale starać się szukać nowych zastosowań dla starych rzeczy. A jeśli nie mamy na to pomysłu, by oddać komuś, kto jeszcze je wykorzysta. Dlatego na grupie można zamieszczać zdjęcia wszystkiego, co uznamy, że jeszcze komuś może się przydać. Nieważne czy są to przedmioty, które zalegają nam w domu, czy np. meble, które ktoś wystawił pod śmietnik. W tym drugim przypadku trzeba tylko zrobić zdjęcie i udostępnić je wraz z lokalizacją.
Ważne jest, że rzeczy których chcemy się pozbyć, nie można sprzedawać, czy wymieniać za inne przedmioty, a jedynie oddać za darmo.
- Chcemy, aby członkami grupy byli ludzie chcący ratować rzeczy przed śmietnikiem, empatyczni i dzielący się tym, co im nie potrzebne, nawet jeśli muszą włożyć w to wysiłek. Zrobić fotografię, czy poczekać na odbiór. Takie osoby budują wartość grupy i fajnie, aby takie do nas dołączyły - przekonuje Agnieszka Mikuła.
Uwaga, śmieciarka jedzie - Dębica, to grupa prywatna. Aby móc w niej publikować i przeglądać posty należy odnaleźć ją na facebooku i wyrazić chęć dołączenia. Do tej pory zrobiło to już s185 osób.
Pomysłodawczynią i założycielką kilkudziesięciu takich grup w całej Polsce jest warszawianka Dominika Szaciłło. Te największe - warszawska i krakowska, skupiają wokół siebie kilkadziesiąt tysięcy osób (Warszawa - 67 tysięcy, Kraków - 24,9 tysiące).
Dominika założyła również dębicką grupę i obecnie, wraz z dębiczanką Agnieszką Mikułą, są jej administratorkami.

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Piotrek
Piotrek 16.12.2019, 10:02
Jak mozna tak napisac artykul Caly artykul o debickiej grupie na fb a nie ma w nim linku do tej grupy.

Pozostałe