Powieść dębiczanina wśród 10 książek roku

  • 05.12.2019, 19:42 (aktualizacja 06.12.2019, 08:47)
  • Ryszard Pajura
Powieść dębiczanina wśród 10 książek roku
Magazyn Książki opublikował ranking 10 najlepszych książek, jakie ukazały się w Polsce w 2019 roku. Nie tylko rodzimych, ale też zagranicznych twórców. Na 7. miejscu znalazła się powieść Radka Raka: Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli.

To tym bardziej warte podkreślenia, że Radek Rak, choć dziś mieszka i tworzy w Krakowie, to dębiczanin, absolwent Szkoły Podstawowej nr 5, I LO w Dębicy, a potem jeszcze weterynarii w Lublinie. Na dodatek akcja książki rozgrywa się w Kamienicy, Smarżowej, Siedliskach i mieście Emaus, w którym czytelnik bez trudu rozpozna Dębicę. 

Treść, podana w baśniowej narracji, dotyczy rabacji galicyjskiej i tego, kto do niej doprowadził. Brutalni chłopi, czy brutalni panowie. Bohaterami są Jakób Szela i Wiktoryn Bogusz. Zresztą jeden staje się drugim i tak łagodny kiedyś Jakób staje się brutalem, a okrutny i nieludzki Wiktorym łagodnym hrabią z Siedlisk.  

"Django w cyrkule tarnowskim - można by o niej napisać, ale nie oddałoby to sprawiedliwości tej powieści, która z Galicji robi podrasowane Macondo" - pisze Łukasz Grzymisławski w Książkach, w uzasadnieniu umieszczenia Baśni o wężowym sercu na prestiżowej liście.

Książką roku 2019 została powieść Stramer Mikołaja Łozińskiego. To wielowątkowa opowieść o losach rodziny tarnowskich Żydów, a więc miasta Dębicy bliskiego. Zresztą i ona ociera się o nasz powiat, gdy Stramerowie, uciekając we wrześniu 1939 roku przez Niemcami, docierają do Pustkowa. Niestety, nie spotyka ich tu nic dobrego.

Radek Rak zdobywa coraz mocniejszą pozycję w polskiej literaturze fantazy. Debiutował w 2014 roku powieścią Kocham Cię Lilith.

 

 

ryszardpajura_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe