Cenne rękopisy trafiły do muzeum

  • 06.12.2019, 22:13
  • Tomasz Ratuszniak
Cenne rękopisy trafiły do muzeum fot. Urząd Miejski w Pilźnie.
Dwa osiemnastowieczne dokumenty rękopiśmiennicze, dotyczące historii konwentu augustianów powiększyły zbiory Muzeum Regionalnego w Pilźnie.

Pierwszy, datowany na 9 sierpnia 1718 rok, to prośba ojców augustianów do okolicznej szlachty i magnaterii o protekcję u króla w sprawie odebranych dóbr. Drugi, napisany dziewięć dni później, to prośba pilźnieńskich ojców augustianów o wsparcie po klęsce żywiołowej i wichurze, która nawiedziła dobra klasztorne i zburzyła liczne zabudowania.
Zakupione w Krakowie dokumenty, jak twierdzą muzealnicy, stanowią cenny materiał do badań mało jeszcze znanych dziejów klasztoru augustianów w Pilźnie.

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
???
??? 07.12.2019, 09:47
Rekopisy to nie mieli klawiatur i drukarek?

Pozostałe